ایرانیان جهان

آخرين مطالب

«عقبگرد اقتصادی» در اجرای برنامه ششم توسعه/ دولت بدهکار؛ ارثیه‌ای از دولت قبل اخبار ایران

  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - به گزارش اتاق خبر به نقل از ایرنا، تقریباً در تمام کشورها، سیاست‌گذاری‌های اقتصادی ذیل برنامه‌های میان‌مدت و بلندمدت تعیین و اجرا می‌شود. این برنامه‌ها چشم‌انداز مطلوب و البته قابل‌دسترس اقتصاد کشور در برهه‌های میان‌مدت و بلندمدت را ترسیم کرده و پس از آن مسیر دستیابی به این اهداف از طریق سیاست‌ها و قوانین مربوطه مشخص می‌شود.
در ایران نیز برنامه‌های توسعه اهداف میان‌مدت در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و ... را مشخص می‌کنند. از زمان آغاز برنامه‌های توسعه تاکنون، شش برنامه اجرا شده و سال آینده اولین سال اجرای برنامه هفتم خواهد بود.
اما نگاهی به وضعیت کنونی کشور به‌ویژه در حوزه اقتصادی، عقب‌ماندگی بسیار زیاد کشور از این اهداف را نشان می‌دهد. عقب‌ماندگی که سهم عمده آن مربوط به دولت گذشته است. مروری بر مهم‌ترین شاخص‌های اقتصادی هدف‌گذاری شده در برنامه ششم توسعه و وضعیت کنونی آنها، عمق بحران ناشی از سوءمدیریت دولت قبل به‌ویژه در حوزه اقتصادی را آشکار می‌کند.
نمره دولت قبل در رشد اقتصادی؛ زیر صفر
رشد بالای اقتصادی یکی از مهم‌ترین اهداف و دغدغه‌های اقتصادی در حکمرانی هر کشوری است و سهم زیادی از وقت و انرژی مقامات کشور را به خود اختصاص می‌دهد. بسیاری از برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌ها در کشورهای مختلف صرفاً با هدف دستیابی به رشد اقتصادی بالاتر انجام می‌شود.
بر اساس هدف‌گذاری برنامه ششم توسعه، دولت مکلف به تحقق رشد میانگین 8 درصدی اقتصاد در طول سال‌های برنامه ششم (96 تا 1400) بوده است. با این حال آمار عملکرد دولت در این شاخص زیر صفر بوده است. طبق آمارهای ثبت شده میانگین رشد اقتصادی کشور در سال‌های برنامه ششم توسعه منفی 1.3 درصد بوده است؛ یعنی نه‌تنها اقتصاد کشور در این مدت رشد نکرده، بلکه از سال آغاز برنامه نیز کوچک‌تر شده است.
آب رفتن اقتصاد کشور باوجود گذشت چندین سال از عمر، فرصت‌ها و سرمایه‌های کشور، عمق فاجعه رخ‌داده در اقتصاد کشور را نشان می‌دهد. کوچک شدن اقتصاد کشور هم‌زمان با رشد جمعیت، نتیجه خود را در کاهش سریع‌تر درآمد سرانه نشان داده است. در همین راستا و در حالی که بر اساس هدف‌گذاری برنامه ششم توسعه دولت قبل می‌بایست رشد سالانه 6.7 درصدی درآمد سرانه را محقق می‌کرد، درنهایت عملکردی جز رشد منفی 2.6 درصدی نداشت.
منفی شدن نرخ رشد درآمد سرانه در دولت قبل باعث شد که رقم درآمد سرانه از 9.1 میلیون تومان در سال 90 به 8.4 میلیون تومان در سال 1400 (به قیمت ثابت سال 90) کاهش یابد. این ارقام به وضوح گسترش و تشدید فقر در جامعه ایران در پایان مدیریت دولت گذشته را نشان می‌دهد.
تعمیق نابرابری هم‌زمان با تشدید فقر
کاهش درآمد ایرانیان و گسترش دامنه فقر و تشدید آن اما تنها مسئله مربوط به درآمد ملی در ایران نبود. بر اساس گزارش مرکز آمار، ضریب جینی (شاخص نابرابری در توزیع درآمد) از حدود 36 درصد در سال 92 به بیش از 40 درصد در سال 99 افزایش یافت که نشانگر تشدید شکاف طبقاتی و نابرابری اقتصادی در کشور است. رشد ضریب جینی به رقم 40 درصد در سال 99 در حالی بوده که بر اساس هدف‌گذاری برنامه ششم توسعه، این شاخص در سال 1400 باید به رقم 34 درصد می‌رسید.
رکوردشکنی‌های پیاپی تورم
کنترل تورم یکی از شاخص‌ترین وعده‌های رئیس دولت قبل بود. با این حال پس از گذشت چند سال از مدیریت دولت قبل، تبعات تورمی سوءمدیریت‌ها بروز یافت و تورم مسیر صعودی به خود گرفت. نگاهی به روند تورم در سال‌های اخیر به وضوح مدیریت انتخاباتی دولت گذشته در کنترل تورم را نشان می‌دهد.
همان‌طور که مشاهده می‌شود، پس از کنترل شدن عوامل تورمی در سال 91 ازجمله کنترل نرخ ارز، نرخ تورم از سال 92 شروع به کاهش می‌کند چنانکه طی یک سال حدود 20 درصد کاهش می‌یابد. دولت قبل این کاهش تورم را معجزه اقتصادی معرفی و خود را یگانه عامل آن جا زد. این در حالی بود که تقریباً تمامی عوامل بنیادین تورم ازجمله شاخص‌های پولی همچنان بر همان رویه قبل و حتی در مسیر خطرناک‌تری در حال تغییر بودند. با گذشت چند سال از شروع به کار دولت قبل، اثرات تورمی مدیریت انتخاباتی اقتصاد کشور آشکار و سرکوب اثرات آن دیگر ناممکن شد.
در نتیجه نرخ تورم سالانه در دو مرحله متوالی رکورد تورم ربع قرن اخیر را شکست چنانکه در مرحله اول به حدود 43 درصد در شهریور 98 و سپس 45.8 درصد در شهریور 1400 رسید. رشد تورم به بیش از 40 درصد در دولت قبل در حالی بود که بر اساس هدف برنامه ششم توسعه، نرخ تورم در سال 1400 می‌بایست به 8 درصد کاهش یابد.
دولت بدهکار؛ ارثیه‌ای دیگر از دولت قبل
یکی از بحران‌هایی که دولت قبل به ارث گذاشت، بحران بدهی دولت بود. طبق اعلام مسئولین، بدهی برجا مانده از دولت قبل به صندوق توسعه ملی بیش از 40 میلیارد دلار است. همچنین مجموع بدهی دولت به بانک‌ها بر اساس اعلام مسئولین دولت حدود 230 هزار میلیارد تومان و بر اساس اعلام مسئولان نظام بانکی حدود 586 هزار میلیارد تومان است.
رشد سرسام‌آور بدهی‌های دولت در حالی است که در هشت سال مدیریت دولت قبل، هیچ اقدام اساسی برای اصلاح نظام مالیاتی و ازجمله حل مسئله فرار مالیاتی و ... به‌منظور رشد درآمدهای پایدار دولت نشد تا اینکه در مردادماه سال گذشته دولتی ورشکسته را تحویل منتخب ملت دادند.

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/317024/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

در جهان نما ،تا چشم کار می کند زیبایی است+ تصاویر

عبور از گذشته با تفاهم جمعی

از وین تا دوحه!

کشتار مهاجران آفریقایی توسط مرزبانان اسپانیایی!

آغاز اختصاص اراضی نزدیک به مسجدالاقصی به یهودیان

وزیر دادگستری: قیمت کالاها در تاریخ 31 اردیبهشت مبنای قیمت‌گذاری است

سبز پوشی بازار بورس در پایان معاملات امروز

جهش قیمت طلا در راه است؟

میدل ایست نیوز از قول مقام قطری: دور جدید مذاکرات احیای برجام در قطر برگزار خواهد شد

مذاکره کننده ارشد امریکا امروز به قطر می رود، علی باقری فردا

ورود دولت برای جراحی اقتصادی لازم و ضروری بود

حضور هیات تجاری تاجیکستان در منطقه ویژه اقتصادی شیراز

نهضت اشتغال‌زایی بنیاد برکت در مناطق محروم ادامه دارد

پورابراهیمی: کمیسیون اقتصادی مجلس برای رفع مشکلات مردم پای کار است

استاندار زنجان: تسهیلات تبصره 18 باید برای رسیدن به رشد اقتصادی باشد

تحقق تعهد اشتغالی دستگاه‌های اجرائی اردبیل رصد می‌شود

افزایش خودسرانه قیمت ها ممنوع است

توسعه خدمات به مشتریان خرد و بنگاه‌های اقتصادی با جدیت دنبال می‌شود

دلیل تمام نارضایتی‌ها سقوط ارزش پول‌ملی است

پایانه‌های فروشگاهی طرح بزرگ نظام مالیاتی برای شفافیت اقتصاد کشور است

مطالبه میرسلیم از رییسی: چرا مدیران بازمانده از دولت روحانی را پاکسازی نمی کنید؟

سیاست جدید هدفمندی یارانه‌ها عدالت اقتصادی را افزایش می‌دهد/ لزوم نظارت جدی تعزیرات

پایانه‌های فروشگاهی طرح بزرگ نظام مالیاتی برای شفافیت اقتصاد است

بحران اقتصادی سریلانکا مردم را در خانه نگه داشت

گسترش ارتباط با کشورهای همسایه، منافع اقتصادی و سیاسی زیادی برای ایران به همراه دارد

جایزه 50 میلیونی دولت!

مهمترین چالش های اقتصادی ایران و راهکارهای کلیدی آنها/ قفل تورم با 4 کلید باز خواهد شد

درآمد حج از 150 میلیارد دلار عبور می‌کند

جزئیات آخرین اقدامات دولت برای رشد اقتصادی غیرتورمی

افشای جزئیات اختلاس 730 میلیون دلاری در وزارت جهاد کشاورزی

75 درصد آمریکایی‌ها اوضاع اقتصادی کشورشان را بسیار بد می‌دانند

مناسب‌سازی 21 هزار متر از محدوده منطقه 13 تا انتهای مهرماه

نخستین جشنواره فرهنگی-هنری «مهاجر» برگزار می‌شود

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان: تشکیل تعاونی بهترین ساختار برای ساماندهی مناطق دارای ظرفیت گردشگری است

سرمقاله کیهان/ مذاکره در قطر نگاه تاکتیکی یا راهبردی؟

سرمقاله مردم سالاری/ اقتصاد بازار یا اقتصاد دولتی

ادامه اعتراضات و آشوب در آمریکا به سومین روز رسید

مقام ارشد اطلاعاتی اوکراین: پوتین 2 سال بیشتر زنده نیست

سیگنال دوحه به دلار تهران

رشد 61 درصدی معاملات اوراق تسهیلات مسکن از ابتدای امسال

گزارش صداوسیما از وضعیت بازار گوشت، مرغ و تخم‌مرغ

شکاف 45 درصدی بین عرضه و تقاضای خودرو

بیت کوین همچنان در کانال 21 هزار دلاری

بازگشت اعتماد سرمایه گذاران به بازار سرمایه در سال 1401

ماجرای سقف افزایش اجاره‌بها و ضمانت اجرای آن

تذکر سازمان هواپیمایی درباره افزایش قیمت بلیت

زمان ثبت‌نام مجدد نهضت ملی مسکن اعلام شد

انتشار خبر اختلاف بین فرماندهان ارشد ارتش اسرائیل و موساد بر سر احیای برجام / گانتز، وزیر جنگ اسرائیل: این گفتگو‌ها باید پشت در‌های بسته بماند

ضرورت بازنگری در روش های نظارتی بازار/ تهیه زیرساخت اطلاعاتی راهکار کنترل قیمت ها است

فاطمی امین گام موثری برای ایجاد رقابت در صنایع برداشته است