ایرانیان جهان

آخرين مطالب

آیا حکاکی‌ معبد تاپروم تصویر یک دایناسور را نشان می‌دهد؟ ایالات متحده آمریکا

آیا حکاکی‌ معبد تاپروم تصویر یک دایناسور را نشان می‌دهد؟
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - در میان حکاکی‌های خارق‌العاده معبد زیبای تاپروم حکاکی عجیبی وجود دارد که شباهت زیادی به یک دایناسور دارد. ولی آیا واقعا این حکاکی یک دایناسور را نشان می‌دهد؟

دیرین‌شناسان عقیده دارند که دایناسورها 65 میلیون سال قبل از اینکه اولین انسان‌های مدرن تکامل پیدا کنند منقرض شدند. با این حال، این نظریه نتوانسته مانع از ارائه فرضیه‌های دیگری شود، از جمله فرضیه‌ای که عنوان می‌کند پس از رویداد انقراض کرتاسه-پالئوژن، گروهی از دایناسورها همچنان زنده ماندند و به همین جهت نیز بعدها سر از آثار هنری انسا‌ن‌ها در آوردند. به گزارش Ancient Origins ، یکی از نمونه‌های چنین آثار هنری، حکاکی‌های رمزآلودی هستند که در معبد تاپروم در آنگکور، پایتخت امپراتوری خِمِر سابق و کامبوج کنونی نقش بسته‌اند. معبد تاپروم در دوران جیاورمان سوم (سال‌های 1181 تا 1218م) به‌عنوان صومعه‌ای برای فرقه بودایی ماهایانا بنا نهاده شد. پس از انحلال امپراطوری خمر، این معبد تا قرن نوزدهم که حفاری‌های باستان‌شناسی در محوطه شروع شد، کاملا متروک ماند و به این جهت، درختان جنگل تا درون ساختمان معبد نیز پیش رفتند. همین نیز یکی از جذابیت‌های کنونی معبد تاپروم است، معبدی که ریشه‌های درختان غول‌پیکر وارد بنای سنگی شدند و همچون پیچک‌هایی معبد کهن را در برگرفته‌اند. با این حال، این معبد زیبا این روزها به دقت تحت نظر است تا بیش‌ازپیش تخریب نشود و برای حضور بی‌شمار گردشگرانی که همه ساله برای تماشای این معبد شگفت‌انگیز به منطقه سفر می‌کنند همچنان ایمن باشد. آیا حکاکی‌های معبد تاپروم تصویر یک دایناسور استگوسور را نشان می‌دهد؟
یکی از دلایلی که معبد تاپروم این روزها علاقه‌مندان زیادی پیدا کرده، حکاکی جالبی است که ظاهرا یک دایناسور را نشان می‌دهد. این حکاکی که روی یکی از دیوارهای معبد به چشم می‌خورد، به عقیده برخی شباهت زیادی به «استگوسور» دارد. چنانچه در تصویر نیز ملاحظه می‌کنید، این موجود دارای زائده‌های است که شباهت زیادی به همان صفحات پشت استگوسور دارند. این ادعا بیش از همه در میان آفرینش‌گرایان زمین جوان محبوب است، گروهی که عقیده دارند زمین در دوره‌ای حدود 5700 تا 10 هزار سال خلق شده و شواهد عدیده‌ای نیز وجود دارد که نشان می‌دهد، دایناسورها در دوره‌ای طولانی پس از انقراض گسترده دوران کرتاسه-پالئوژن همچنان روی زمین می‌زیستند. در مقابل، آفرینش‌گرایان زمین کلان‌سال را داریم که به سن به‌طور علمی تخمین‌زده شده زمین عقیده دارند. به هر روی، به عقیده گروه اول، هم‌زیستی انسان‌ها و دایناسورها باعث شد تا انسان‌ها روزی نقوش این جانوران را روی دیوارهای معابد خود حکاکی‌ کنند.

ایرانیان جهان

هواداران این فرضیه، عقیده دارند که آنچه روی دیوارهای معبد تاپروم به تصویر کشیده شده، بی‌شک یک استگوسورو است. ولی گفته‌اند که این جانور ممکن است نمونه‌ای از استگوسوروهای بدون میخ باشد. یکی از جالب‌ترین فرضیه‌های ارائه شده بیان می‌کند که این حکاکی در حقیقت تصویری از یک استگوسورو اهلی است که در آن میخ‌های روی دم به دلایل ایمنی بریده شدند و پوزه‌بندی نیز روی دهان حیوان بسته‌اند. طبق این فرضیه، آن زائده‌های گوش مانند بخشی از پوزه‌بند و مهار جانور هستند. برای پاسخ به این دو فرضیه باید گفت، ممکن است گونه‌ای کشف نشده از استگوسورو وجود داشته باشد که میخ نداشته است. ولی در این صورت باید فرضیات تازه‌ای نیز ارائه دهیم و از موضوعی که همین حالا هم چیزی جز یک گمانه‌زنی نیست با حدس و گمان‌های بیشتر پشتیبانی کنیم. یعنی نه‌تنها باید فرض کنیم که این حکاکی تصویر یک دایناسور است-واقعیتی که هنوز ثابت نشده-بلکه بگوییم نمایانگر دایناسوری است که هنوز هم شواهدی برای وجود آن کشف نشده است. این فرض ما را به دام تیغ اُکام می‌اندازد. اصلی که بر اساس آن معمولا ساده‌ترین توضیح برای بروز پدیده‌ای بهترین توضیحِ ممکن است.

ایرانیان جهان

با توجه به این موضوع، به احتمال فراوان آنچه روی دیوارهای معبد حکاکی شده، جانوری را نشان می‌دهد که خمرهای باستان به خوبی با آن آشنایی داشته‌اند. دانشمندان متذکر شده‌اند که این تصویر در میان بسیاری از حیوانات بیشتر به حیواناتی همچون گراز، کرگدن یا حتی آفتاب‌پرستی شباهت دارد که در صورتی که مورد آخر صحیح باشد، ظاهرا این خزنده‌ دوست‌داشتنی به شیوه‌ هنری آزادی حکاکی شده است. البته که دیوارنگاری دقیقا شبیه این حیوانات نیست. بلکه باز هم دلایل دیگری داریم که نشان می‌دهد نقش مذکور یک کرگدن است. از جمله شکل گوش‌ها و سر جانور که آن را به یک کرگدن شبیه می‌کند.

ایرانیان جهان

شکل گوش‌ها و سر حکاکی آن را به یک کرگدن شبیه می‌کند در جهت مقایسه باید بگوییم برای مثال، کاج‎های وولمیا، راسته‌ای از درختان هستند که در دوران مزوزوئیک (از 245 میلیون تا 65 میلیون سال قبل) در سرتاسر کره زمین پراکنده بودند. ولی حالا این درختان در منطقه بسیار دورافتاده‌ای از استرالیا باقی‌مانده‌اند که احتمالا نیز طی هزاران هزار سال اخیر نیز تغییر شایان‌ذکری به خود ندیدند. حال، باید بگوییم منطقه‌ای که معبد تاپروم در آن ساخته شد، یعنی کامبوج فعلی، از دیرباز محل زندگی تمدن‌های پرجمعیت به‌خصوص امپراطوری خمر بود و حداقل از دوران پارینه‌سنگی زیرین (از 3،3 میلیون تا 300 هزار سال قبل) همواره دارای سکنه بوده است. این انسان‌ها نیز قطعا محیط‌زیست این منطقه از جنوب شرقی آسیا را با قطع درختان جنگل، گسترش سطح زمین‌های کشاورزی و شهرها و روستاها کاملا آشفته کرده‌اند. در نتیجه، این منطقه به هیچ‌وجه از تاثیراتی که می‌تواند محیط‌زیستی را برآشفته ساخته و جانوران آسیب‌پذیری را رو به نابودی بکشاند به دور نبوده است. باز هم نمی‌توان با قطعیت این فرض را رد کرد که روزگاری جمعیتی از دایناسورها در این منطقه وجود داشته‌اند و حتی بعدها با انسان‌ها همزیستی داشته‌اند، ولی با آنچه گفتیم، احتمال آن بسیار بسیار اندک است.

ایرانیان جهان

شاید تغییرات اقلیمی موجب نابودی تمدن‌ های فضایی شده باشد آیا شبیه‌سازی واقعی دایناسورها مانند پارک ژوراسیک، امکان‌پذیر است؟ در حال حاضر هیچ مدرکی آشکاری از سوابق فسیلی یا آثار باستانی نداریم که همزیستی انسان و دایناسورها را ثابت کند. بنابراین، توضیح پذیرفته‌تر از جانور استگوسورو این است که این حکاکی یک کرگدن، گزار یا آفتاب‌پرست یا حتی یک موجود افسانه‌ای اساطیری باشد. زیرا در حال حاضر شواهد کاملا واضح و مبرهنی داریم که از هم‌زیستی کرگدن، گراز یا آفتاب‌پرست با انسان خبر می‌دهد و نهایتا هنرِ این انسان‌ها نیز بازتابی از همین هم‌زیستی‌هاست. از سوی دیگر، هیچ مدرکی نداریم که نشان دهد دایناسورها در این منطقه هم‌زمان با انسان زندگی کرده‌اند. همچنین امپراتوری پرجمعیت خمر این منطقه را به مکانی بعید برای زیست خزندگان غول‌پیکر باستانی تبدیل کرده بود. بنابراین، فعلا تنها شیوه‌ای که می‌توانم با آن فرض دایناسور را ثابت کنیم این است که ابتدا باید توضیح محتمل‌تر را رد کنیم. تنها در این صورت است که توضیح کم‌تر محتمل قابل‌پذیرش می‌شود. توضیحی که صراحتا بیان می‌کند، روزگاری هنرمندانی بودند که دایناسورهای زنده را از نزدیک دیده بودند و تصمیم گرفتند این تجربه شگرف خود را با حکاکی روی دیوارهای معبد تاپروم برای نسل‌های آتی به یادگار بگذارند!

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/250267/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

آیا روابط ایران و آژانس در مسیر بحرانی‌‌تر شدن قرار خواهد گرفت؟

همه قانون اساسی را اجرا کنید

طلسم ناترازی اقتصاد ایران

یک معلول مطرح کرد: مگر میشود به آینده امیدوار بود؟!

لحظه حمله اشغالگران صهیونیست به مواضعی در غرب خان‌یونس

حادثه امنیتی در فرودگاه بن‌گورین اسرائیل

کنسرت مشترک اردوغان با ابراهیم تاتلیس

رسوایی تازه در دستگاه سلطنتی انگلیس

بازداشت 7 نفر در ترکیه به اتهام ارتباط با داعش

چراغ قرمز برای یونان روشن شد!

پروازهای فرودگاه بغداد از سرگرفته شد

به کارگیری 10 هزار نیرو برای ریشه کنی تبهکاران در السالوادور

کاهش چشمگیر میزان رضایتمندی از دولت ائتلافی آلمان در آستانه یک سالگی آن

ساف: آمریکا و اسرائیل در پس پرده ویرانگری در منطقه هستند

افت مجدد قیمت بیت کوین به کانال 16 هزار دلاری

افزایش کم رمق شاخص کل بورس

افزایش تیراژ خودرو در بورس کالا؟

افزایش 10 تا 15 درصدی نرخ خودرو؛ آیا بورس موجب افزایش قیمت می‌شود؟

مصرف آب در استان تهران همچنان بیش از تولید

چه کسی قدیمی ترین بیت کوین را استخراج کرده است؟

عراق بیش از 3 میلیون بشکه نفت خام طی یک ماه صادر کرد

رانت ارز چند نرخی چقدر است؟

کاهش مالیات بر ارزش افزوده اقلام دارویی به یک درصد

تبدیل به احسن های ناکام مستاجراولی‌ شدند

جانبازان اسناد زنده حقانیت نظام جمهوری اسلامی ایران هستند

همایش اصناف و پلیس امنیت در رشت

روزگار ناخوش اقتصاد ایران

سردار نقدی: برخی، مشکلات اقتصادی را علت اعتراضات اخیر می‌دانند اما شعارها از جنس مسائل اقتصادی نبود

نقدی: اعتراضات به خاطر مشکلات اقتصادی نبود/ کشته شدن آن خانم هم ادعا بود

سردار زهرایی: دفاع مقدس نوینی در جریان است/ سازندگی کشور و کمک به تولید بهترین راه دفع هجمه دشمن است

بیشترین مشکلات فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان استان کرمان در چه حوزه‌هایی است

پیش‌بینی مقام قطری درباره آغاز انتفاضه‌ جدید در فلسطین

شهرداری‌های گیلان تفکیک زباله از مبدا را فوری اجرایی کنند

تجارت روسیه و چین به حدود 130 میلیارد دلار رسید

سرانجام اجرای پروژه هزار و یک شهر در پایتخت

پیام رئیس کل بیمه مرکزی به مناسبت روز ملی بیمه

مروری بر اجلاس‌های دوره‌ای کمیسیون‌ مشترک ایران و تاجیکستان/ از احیای جاده ابریشم تا ایجاد کریدورهای انرژی

ارتقای کشاورزی معیشتی به کشاورزی اقتصادی با آموزش بهره برداران محقق خواهد شد

آینده بافت فرهنگی اجتماعی ابرکوه نگران‌کننده است

سرمایه‌گذاری در کشور‌های منطقه مستلزم حضور بیمه و مدیریت ریسک / نظارت بر بیمه‌ها هوشمند می‌شود

رکورد پایین‌ترین نرخ باروری در کره جنوبی

آغاز جلسه علنی مجلس به ریاست محمدباقر قالیباف

انتقاد یک عضو کمیسیون اقتصادی از عدم پرداخت تسهیلات خرد از سوی بانک‌ها

جلسه علنی مجلس آغازشد/ بررسی طرح الحاق یک ماده به قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت

طرح ارزش مالکانه برای فرهنگیان تصویب شد

بانک، بیمه و مالیات بیشترین موانع سد راه تولید هستند

تاثیر مولفه‌های اقتصادی دانش بنیان بر توسعه صنعت بیمه

فرهنگ عمومی کشور نیازمند بازسازی جدی

اقتصاد، موضوع اصلی اعتراضات نیست/دشمن دنبال تنفس مصنوعی برای ادامه اعتراضات است

معاون وزیر کشور: منشأ اصلی اتفاقات اخیر، اقتصادی نیست/ برای شعارنویسی 3 میلیون تومان و شعار شبانه 2 میلیون تومان هزینه شد