ایرانیان جهان

آخرين مطالب

در زندان به «ابوبکر البغدادی» تجاوز شد! عراق

در زندان به «ابوبکر البغدادی» تجاوز شد!
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - همسر رهبر گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در مصاحبه‌ای کم‌سابقه از داخل زندان، روایت خود را از زندگی مشترک با ابوبکر بغدادی ارائه کرده است.
به گزارش زی‌سان به نقل از بی بی سی؛ ام حذیفه اولین همسر بغدادی بود و زمانی که او حکومت داعش را بر بخش‌های بزرگی از سوریه و عراق اداره می‌کرد، با او زندگی می‌کرد.

ام حذیفه اکنون در زندانی در عراق نگهداری می‌شود تا درباره اتهامات او در ارتباط با تروریسم تحقیق شود.
در تابستان 2014، ام حذیفه در شهر رقه، پایگاه وقت داعش در سوریه، با شوهرش زندگی می‌کرد.ام حذیفه، همسر اول ابوبکر بغدادی اکنون در زندان عراق است
ابوبکر بغدادی که به دلیل رهبری این گروه اسلام‌گرای افراطی تحت تعقیب بود، بیشتر اوقات در مکان‌های دیگری بود. او یک بار یکی از افرادش را به خانه فرستاد تا دو پسر جوان‌شان را با خود ببرد. ام حذیفه می‌گوید: «به من گفتند قرار است آنها را برای یادگیری شنا ببرند.»
در خانه تلویزیونی بود که ام حذیفه به طور مخفیانه از آن استفاده می‌کرد. او می‌گوید: «وقتی او خانه نبود، تلویزیون را روشن می‌کردم» و توضیح می‌دهد که شوهرش فکر می‌کرد تلویزیون کار نمی‌کند. او می‌گوید از دنیا بریده شده بود و شوهرش از سال 2007 به او اجازه نمی‌داد تلویزیون ببیند یا از هرگونه فناوری دیگری مثل تلفن همراه استفاده کند.
چند روز بعد از آنکه پسر‌ها را برد، او تلویزیون را روشن کرد تا با یک «شگفتی بزرگ» روبرو شود. او شوهرش را در حالی دید که در مسجد جامع نوری در شهر موصل عراق، برای اولین بار به عنوان رهبر خلافت خودخوانده اسلامی سخنرانی می‌کرد. این تنها چند هفته پس از آن بود که نیرو‌های داعش کنترل منطقه را به دست گرفته بودند.توضیح تصویر، سخنرانی ابوبکر بغدادی در مسجد بزرگ نوری در موصل، ژوئیه 2014
تصاویر بغدادی با ریش بلند و لباس‌های سیاه در حال درخواست بیعت از مسلمانان، در اولین حضور عمومی او پس از سال‌ها، در سراسر جهان دیده شد و نقطه عطفی برای داعش بود که بخش‌های بزرگی از عراق و سوریه را تصرف کرده بود.
ام حذیفه می‌گوید از اینکه پسرانش به جای یادگیری شنا در فرات، در موصل بودند، شوکه شده بود.
او وضعیت زندان پرازدحام بغداد پایتخت عراق را که در آن نگهداری می‌شود توصیف می‌کند. مقام‌های عراق درباره نقش او در داعش و جنایات این گروه در حال تحقیق هستند. در این زندان شلوغ و پر سروصدا، زندانیانی را که به جرایم مختلفی از جمله مصرف مواد مخدر و کارگری جنسی متهم شده‌اند، جابجا می‌کنند و تحویل غذا از خارج به داخل زندان هم در جریان است.
ما مکانی آرام در کتابخانه پیدا می‌کنیم و تقریبا دو ساعت صحبت می‌کنیم. در طول مکالمه، او خودش را به عنوان یک قربانی معرفی می‌کند که که تلاش می‌کرده است از دست شوهرش فرار کند، و انکار می‌کند که در اقدامات هولناک داعش دخالتی داشته است.
این توصیف کاملا مغایر با روایتی است که درباره او در پرونده شکایت ایزدی‌هایی که داعش آنها را ربوده بود و مورد تجاوز قرار گرفته بودند، بیان می‌شود. آنها او را به همدستی در به بردگی گرفتن جنسی دختران و زنان ربوده‌شده متهم می‌کنند.
در طول مصاحبه او حتی یک بار هم سرش را بلند نمی‌کند. لباس سیاه پوشیده و فقط بخشی از چهره او تا پایین بینی‌اش معلوم است.
ام حذیفه در سال 1976 در یک خانواده سنتی و مذهبی عراقی به دنیا آمد و سال 1999 با ابراهیم عواد البدرى ازدواج کرد که بعدا با نام مستعار ابوبکر بغدادی شناخته شد.

ایرانیان جهان

تصاویر دوربین مداربسته منتشرنشده از ابراهیم عواد البدری، که بعداً به نام ابوبکر بغدادی شناخته شد.این تصاویر را سازمان اطلاعات عراق منتشر کرده است
شوهرش تحصیل در رشته شریعت یا همان احکام اسلامی را در دانشگاه بغداد به پایان رسانده بود و به گفته ام حذیفه در آن زمان او «مذهبی، ولی نه افراطی... سنتی ولی با ذهن باز» بود.
در سال 2004، یک سال پس از حمله تحت رهبری آمریکا به عراق، نیرو‌های آمریکایی بغدادی را بازداشت کردند و حدود یک سال در بازداشتگاه «کمپ بوکا» در جنوب عراق، همراه با بسیاری از کسانی که بعدا به شخصیت‌های ارشد داعش و گروه‌های جهادی دیگر تبدیل شدند، نگه داشتند.
ام حذیفه مدعی است که در سال‌های بعد از آزادی او تغییر کرد: «تندخو شد و دچار عصبانیت‌های شدید می‌شد.»
دیگرانی که بغدادی را می‌شناختند می‌گویند او قبل از بازداشت در بوکا با القاعده در ارتباط بود، اما از نظر ام حذیفه زندانی شدن او نقطه عطفی بود که بعد از آن او به شکل روزافزونی افراطی شد.
همسر بغدادی می‌گوید: «او دچار مشکلات روانی شد.» وقتی از او دلیلش را پرسید، بغدادی گفت که «او چیزی را تجربه کرده که ‘تو نمی‌توانی بفهمی’».
او معتقد است که اگرچه بغدادی خود این موضوع را به صراحت نگفته است، اما «در دوران بازداشتش مورد شکنجه جنسی قرار گرفته است».
تصاویر ابوغریب، زندان دیگری که آمریکایی‌ها در عراق اداره می‌کردند، در همان سال منتشر شد و نشان می‌داد زندانیان مجبور به تظاهر کردن به اعمال جنسی و قرار گرفتن در موقعیت‌های تحقیرآمیز شده‌اند.
ما این ادعای او را با وزارت دفاع آمریکا مطرح کردیم، اما پاسخی دریافت نکردیم.

ایرانیان جهان

کمپ بوکا تحت کنترل ایالات متحده آمریکا، در 500 کیلومتری جنوب شرقی بغداد، در اکتبر 2004
او می‌گوید در همان زمان به عضویت شوهرش در یک گروه شبه نظامی شک کرده بود. «وقتی به خانه برمی‌گشت، و زمانی که دوش می‌گرفت یا خواب بود، لباس‌هایش را می‌گشتم.»
می‌گوید «حتی بدنش را برای کبودی یا جراحات جستجو می‌کردم... سردرگم بودم»، اما می‌گوید چیزی پیدا نمی‌کرد.
«به او گفتم "تو گمراه شده‌ای"... و این باعث شد از کوره در برود.»
ام حذیفه درباره این توضیح می‌دهد که چگونه آنها اغلب محل زندگی‌شان را تغییر می‌دادند، هویت‌های جعلی داشتند، و می‌گوید شوهرش در آن زمان با زن دومش ازدواج کرد. او می‌گوید درخواست طلاق کرد، اما شرط بغدادی را که باید از فرزندانشان چشم‌پوشی کند، نپذیرفته و با او مانده است.
با درگیر شدن عراق در جنگ خونین فرقه‌ای که از 2006 تا 2008 ادامه داشت، دیگر تردیدی نداشت که شوهرش در گروه‌های افراطی سنی نقش دارد. در سال 2010 او رهبر گروه موسوم به «دولت اسلامی عراق» شد که در سال 2006 تشکیل شده بود و سازمان‌های جهادی عراق پوشش می‌داد.
ام حذیفه می‌گوید: «ما در ژانویه 2012 به حومه ادلب در سوریه رفتیم و در آنجا برایم کاملا روشن شد که او امیر (رهبر) است.»
دولت اسلامی عراق یکی از گروه‌هایی بود که بعدا به گروه بزرگتر «دولت اسلامی» پیوست که دو سال بعد اعلام خلافت کرد؛ یک حکومت اسلامی که بر اساس شریعت و با رهبری کسی حکمرانی می‌کند که به عنوان جانشین خدا بر روی زمین در نظر گرفته می‌شود.
در آن زمان او می‌گوید شوهرش شروع به پوشیدن لباس افغان، گذاشتن ریش و حمل یک تپانچه کرد.
با وخامت وضعیت امنیتی در شمال غرب سوریه در طول جنگ داخلی این کشور، آنها به سوی شرق و به شهر رقه نقل مکان کردند که بعدا به عنوان پایتخت خلافت داعش شناخته شد. این همان جایی بود که شوهرش را در تلویزیون دید.

ایرانیان جهان

سرزمین‌های تحت کنترل داعش در سال 2015
قساوت گروه‌هایی که برای تشکیل داعش گرد هم آمده بودند، قبلا به خوبی شناخته شده بود، اما در سال‌های 2014 و 2015، اقدامات بی‌رحمانه آنها گسترده‌تر و وحشتناک‌تر شد.
یک تیم تحقیقاتی سازمان ملل متحد گزارش داد که داعش مرتکب نسل‌کشی علیه اقلیت ایزدی عراق شده است و گفت که این گروه مرتکب جنایت علیه بشریت از جمله قتل، شکنجه، آدم‌ربایی و برده‌داری شده است.
داعش وحشیگری‌های خود را، از جمله سر بریدن گروگان‌ها و سوزاندن یک خلبان اردنی، در رسانه‌های اجتماعی پخش کرد.
در یکی از حوادث هولناک دیگر، داعش حدود 1700 سرباز عمدتا شیعه عراقی را که از پایگاه نظامی اسپایکر در شمال بغداد به شهرهایشان برمی‌گشتند، قتل عام کرد.
بعضی از زنانی که با داعش زندگی کردند اکنون می‌گویند خبر نداشتند که ماجرا از چه قرار بوده است. من از ام حذیفه درباره دیدگاه‌هایش در آن زمان پرسیدم. او می‌گوید حتی در آن زمان نمی‌توانست به تصاویر نگاه کند و وحشیگری‌های داعش را به عنوان یک «شوک بزرگ غیرانسانی» توصیف می‌کند و می‌گوید «ریختن خون ناحق، کار وحشتناکی است و در این مورد آنها از خط انسانیت عبور کردند.»
ام حذیفه می‌گوید او شوهرش را به دست داشتن در ریختن «خون آن مردم بی‌گناه» متهم کرده و به او گفته است که «براساس احکام اسلامی کار‌های دیگری می‌توانست انجام شود، مانند هدایت آنها به سوی توبه.»
او توصیف می‌کند که چگونه شوهرش با استفاده از لپ‌تاپ با رهبران داعش در ارتباط بوده است.
او لپ‌تاپ را که رمز عبور داشت در یک کیف نگه می‌داشت. ام حذیفه می‌گوید: «من سعی کردم وارد آن شوم تا بفهمم چه خبر است»، اما «من از نظر فنی بلد نبودم چکار کنم و همیشه از من رمز عبور می‌خواست.»

ایرانیان جهان

یکی از اعضای مسلح داعش در خیابان‌های رقه قدم می‌زند، ژوئن 2014
او می‌گوید سعی کرده بود فرار کند، اما مردان مسلح در یک ایست بازرسی اجازه عبور به او ندادند و او را به خانه بازگرداندند.
درباره جنگ می‌گوید تا جایی که خبر داشت «شوهرش در هیچ جنگ یا نبردی شرکت نکرده بود» و ادعا می‌کند که وقتی داعش کنترل موصل را به دست گرفت بغدادی در رقه بود و بعدا به موصل سفر کرد تا در آنجا سخنرانی کند.
اندکی پس از آن خطبه، بغدادی امیمه دختر 12 ساله‌شان را به یکی از دوستانش به نام منصور که مسئول رسیدگی به امور خانواده بود، شوهر داد. ام حذیفه می‌گوید سعی کرد جلوی این کار را بگیرد، اما کسی به حرف او توجهی نکرد.
یک منبع امنیتی عراقی به ما گفت که امیمه قبلا یک بار در سن هشت سالگی به عقد یک سخنگوی سوری داعش درآمده بود. با این حال او گفت که ازدواج اول به این دلیل بود که آن مرد بتواند در غیبت بغدادی به خانه آنها برود و رابطه جنسی در میان نبوده است.
سپس در اوت 2014، ام حذیفه دختری دیگر به دنیا آورد به نام نصیبه که دچار نقص مادرزادی قلب بود. این همان زمانی بود که منصور 9 دختر و زن ایزدی را به خانه آورده بود که سن آنها بین 9 تا حدود 30 سال بود.
این زنان و دختران تنها تعداد کمی از هزاران زن و کودک ایزدی بودند که داعش آنها را به بردگی گرفته بود. هزاران نفر دیگر هم کشته شدند.
ام حذیفه می‌گوید که او شوکه شده و «احساس شرم» کرده بود.

ایرانیان جهان

دختر و خواهرزاده حمید از جمله دختران ایزدی بودند که به خانه ام حذیفه منتقل شدند
در آن گروه دو دختر جوان به نام‌های سمر و زینا بودند (نام‌های واقعی آنها نیست). ام حذیفه ادعا می‌کند که آنها قبل از انتقال فقط چند روز در خانه او در رقه بودند. اما بعدا خانواده به موصل نقل مکان کردند و سمر را دوباره آوردند و حدود دو ماه با آنها ماند.
من حمید، پدر سمر، را پیدا کردم که لحظه ربودن دخترش را با چشمانی اشک‌آلود به یاد می‌آورد.
او گفت که دو زن داشته است و آنها با 26 فرزندش، دو برادر و خانواده‌هایشان از خنصور در شهر سنجار ربوده شدند. او خود به کوه‌های نزدیک گریخت.
شش فرزندش از جمله سمر هنوز مفقود هستند. تعدادی از آنها با پرداخت پول آزاد شدند و بعضی دیگر پس از آزاد شدن مناطق محل نگهداری‌شان، به خانه برگشتند.
زینا، دختر دیگری که به خانه بغدادی برده شد، خواهرزاده اوست و تصور می‌شود در شمال سوریه گرفتار شده است. خواهر زینا، سواد، خودش ام حذیفه را ندید، اما به بردگی گرفته شد، به او تجاوز شد و هفت بار فروخته شد.
حمید و سواد علیه ام حذیفه به اتهام همدستی در آدم‌ربایی و به بردگی گرفتن دختران ایزدی، یک دادخواست مدنی تشکیل داده‌اند. آنها باور ندارند که او یک قربانی بی‌گناه بوده و خواهان اعدام او هستند.
سواد می‌گوید: «او مسئول همه چیز بود. انتخاب‌ها را او انجام می‌داد - این یکی برای خدمت به او، آن یکی برای خدمت به شوهرش... و خواهر من یکی از آن دختران بود.» او این ادعا را بر اساس شهادت دیگر قربانیانی که به خانه برگشته‌اند، مطرح کرده است.
سواد می‌گوید: «همسر ابوبکر بغدادی جنایتکار است و خودش هم یک جنایتکار است.»
ما مصاحبه‌مان با سواد را برای ام حذیفه پخش کردیم و او در واکنش گفت «من انکار نمی‌کنم که شوهرم جنایتکار بود» و افزود «از آنچه بر آنها گذشته بسیار متاسف است»، اما اتهامات مطرح‌شده علیه خودش را انکار کرد.

ایرانیان جهان

سواد در انتظار تاریخ رسیدگی به دعوی مدنی خود علیه ام حذیفه است
ام حذیفه می‌گوید اندکی بعد در ژانویه 2015 او ملاقات کوتاهی با کایلا مولر، امدادگر آمریکایی داشت که 18 ماه گروگان بود و در اسارت کشته شد.
ام حذیفه که به یک خانه امن در رقه برده شده بود، صدایی را از طبقه بالا شنید و رفت که ببیند چه خبر است. او کایلا را در یک اتاق خواب پیدا کرد. می‌گوید: «او خوشحال به نظر می‌رسید... به من گفت که همسر شیخ است... و من متوجه شدم که منظورش شوهرم است.»
ام حذیفه می‌گوید کایلا درباره بغدادی «با عشق» صحبت می‌کرد که او را حسود و خشمگین کند، در زمانی که می‌گوید تلاش می‌کرد دختر بیمارش نصیبه را نجات دهد، که بعدا فوت کرد.
این روایت تفاوت آشکاری با شهادت افرادی دارد که همراه با کایلا در اسارت بودند. پس از مرگ کایلا، مادرش مارشا گفت که بر اساس روایت هم‌سلولی‌هایش، کایلا «با آن مرد ازدواج نکرد، بلکه بغدادی او را به زور گرفت، به او تجاوز می‌کرد و او را آزار می‌داد و او گریه‌کنان از اتاق بغدادی برمی‌گشت.»
یک کارشناس که با تیم‌های پلیس درگیر در پرونده‌های آدم‌ربایی کار کرده است، توضیح داد که اگر کایلا به طریقی که ام حذیفه توصیف می‌کند رفتار کرده باشد، می‌تواند به عنوان نوعی استراتژی بقا در نظر گرفته شود.
شرایط مرگ کایلا هنوز مشخص نیست. در آن زمان داعش مدعی شد که او در اثر حمله هوایی اردن کشته شده است، اما آمریکا همواره این ادعا را رد کرده و یک منبع امنیتی عراقی اکنون به ما می‌گوید که داعش او را کشته است.
در سال 2019، نیرو‌های آمریکایی به محلی که بغدادی در شمال غرب سوریه با برخی از اعضای خانواده‌اش مخفی شده بود، حمله کردند. بغدادی زمانی که در یک تونل به دام افتاد، جلیقه انفجاری‌اش را منفجر کرد و خود و دو کودک را کشت، در حالی که دو نفر از چهار همسرش در تیراندازی کشته شدند.
اما ام حذیفه آنجا نبود. او قبل از آن با نام جعلی در ترکیه زندگی می‌کرد و در سال 2018 دستگیر شد. فوریه امسال به عراق بازگردانده شد و از آن زمان در زندان است. مقام‌های عراق در حال تحقیق درباره نقش او در گروه داعش هستند.
دختر بزرگترش امیمه با او در زندان است، و فاطمه که حدود 12 سال دارد در یک مرکز نگهداری از جوانان است. یکی از پسرانش در حمله هوایی روسیه در نزدیکی حمص در سوریه کشته شد، دیگری با پدرش در تونل کشته شد و پسر کوچکتر او در یک پرورشگاه است.
وقتی صحبت ما تمام می‌شود، او سرش را بلند می‌کند و من نگاهی به چهره‌اش می‌اندازم، اما چهره‌اش چیزی نشان نمی‌دهد. وقتی افسر اطلاعاتی او را می‌برد، او برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره فرزندان کوچکترش التماس می‌کند. اکنون دوباره در سلول خود، باید منتظر بماند تا ببیند آیا با اتهامات جنایی روبرو خواهد شد یا نه.
tags # داعش سایر اخبار

ایرانیان جهان

(تصاویر) گوسفند «عواسی»؛ گوسفند مشهور عراقی که بزرگترین گوسفند «شیرده» خاورمیانه است

ایرانیان جهان

(تصاویر) «گاو سیستانی»؛ گاو گوژپشت 5000 ساله که بزرگترین گاو «گوشتی» ایران است!

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/1145344/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ویدیو/ اظهارات امیرحسین قاضی‌زاده در برنامه میزگرد اقتصادی از شبکه خبر

ایتالیا 2-1 آلبانی ؛ گام سخت مدافع عنوان قهرمانی در اروپا

«فرانسوا اولاند» هم نامزد انتخابات فرانسه شد

(تصاویر) ماجرای موشک هوا به هوای آمریکایی که شوروی آن را ربود

هدف ما ارتقا معیشت خانوار است | در دهه 90 رشد اقتصادی ما نزدیک به صفر بود | باید بازار اقتصادی 80میلیونی را به یک بازار 700میلیونی ارتقا دهیم

کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در روز ششم تبلیغات تلویزیونی چه گفتند؟

اریکسن بدترین روز زندگی‌اش را فراموش می‌کند

سفیر ایران در عراق: ملت فلسطین مصداق بارز مظلوم مقتدر هستند

هدف ما ارتقا معیشت خانوار است | متاسفانه در دهه 90 رشد اقتصادی ما نزدیک به صفر بود

توضیح محسن رضایی درباره اجماع کاندیداها

زاکانی: سفره‌ها کوچک شده؛ فشار اقتصادی بر دوش مردم است

افشاگری مهم قالیباف علیه جلیلی

قاضی‌زاده هاشمی: هدف ما ارتقاء معیشت خانوار است

پورمحمدی: مردم به قول دادن ما بی‌اعتماد شده‌اند

سریع‌ترین گل تاریخ جام ملت‌های اروپا به ثمر رسید (فیلم)

سریع‌ترین گل تاریخ جام ملت‌های اروپا به ثمر رسید؛ آلبانی با گلی در ثانیه 22 ایتالیا را شوکه کرد (فیلم)

سریع‌ترین گل تاریخ جام ملت‌های اروپا؛ آلبانی در ثانیه 22 ایتالیا را شوکه کرد (فیلم)

ممنوعیت واردات خودروهای ساخت قبل از 2005 در افغانستان

صهیونیست‌ها شماری منزل مسکونی در رفح را به آتش‌ کشیدند

معاون بایدن : پیشنهادات جدید روسیه مستلزم تسلیم شدن کی یف است

آلمان: صلح در اوکراین بدون مشارکت روسیه ممکن نیست

سفیر ایران در عراق: ملت فلسطین مصداق مقتدر مظلوم هستند

فیلم/قاضی‌زاده هاشمی: ذره ذره ارز ترجیحی باید حذف شود

انتقاد قاضی‌زاده هاشمی از وضع حقوق کارمندان و کارگران

روایت پورمحمدی از حضور یک پیرزن‌ روستایی و دختر 7 ساله فوت کرده در پرونده پولشویی میلیاردی| دلیل ناکامی‌های پی در پی ما چیست؟

قاضی‌زاده هاشمی: رشد پایین اقتصادی به دلیل کاهش میزان سرمایه‌گذاری است

پورمحمدی: شکل برنامه هفتم داد می‌زند که نمی شود آن را درست اجرا کرد

حاشیه و متن انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم 27 خرداد

قاضی‌زاده هاشمی: حقوق کارمندان و کارگران به وسط ماه هم نمی‌رسد + فیلم

صد‌ها هزار فرانسوی علیه جریان راست افراطی تظاهرات کردند

«فرانسوا اولاند» هم نامزد انتخابات زودهنگام فرانسه شد

اردوغان: بایدن ثابت کند طرح آتش‌بس غزه برای بهره‌برداری انتخاباتی نبوده است

شفیعی کدکنی: روسیه برای نابودی زبان فارسی در آسیای‌میانه می‌جنگد

باید از مداخله اشخاص در امور بانکی جلوگیری کنیم

قاضی‌زاده هاشمی: حقوق کارمندان و کارگران به وسط ماه هم نمی‌رسد

متاسفانه فقط 30 تا 35 درصد برنامه‌ها اجرا شده است/ فراتر از مسائل اقتصادی، مهم‌ترین مساله اعتماد است

قاضی‌زاده: مهار تورم، ایجاد اشتغال و ریشه کنی فقر 3 اولویت اقتصادی دولت مردم و خانواده است

خوشبینانه رشد اقتصادی حدود 2.5 درصد بوده، براورد 8 درصد از کجا آمده است؟ + ویدئو

ببینید | حقوق کارگران و کارمندان بعضا به وسط‌ ماه نمی‌رسد

افشاگری مهم قالیباف علیه طرح نفتی جلیلی؟/ اعتراف قالیباف به ضربه سهمگین تحریم ها به کشور

قاضی‌زاده هاشمی: برای رفع ناترازی بانک‌ها باید از مداخلات اشخاص غیرمسئول جلوگیری کرد

مهار تورم، ایجاد اشتغال و ریشه کنی فقر 3 اولویت اقتصادی دولت مردم و خانواده است

قاضی‌زاده: هدف ما ارتقا معیشت خانوار است

اعلام مواضع اقتصادی کاندیداهای چهاردهمین دوره انتخابات/وعده قاضی‌زاده درباره حقوق چیست؟

محسن رضایی: پیام اجماع، اداره کشور توسط مردم است

فیلم/ روایت قاضی‌زاده هاشمی از مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم

مهار تورم، ایجاد اشتغال و ریشه کنی فقر 3 اولویت اقتصادی دولتم است/ حقوق کارمندان و کارگران به وسط ماه هم نمی‌رسد

این عادت‌های عجیب ژاپنی‌ مردم جهان را شوکه کرد!

یورو 2024؛ رکورد سریع‌ترین گل تاریخ رقابت‌ها شکسته شد + عکس

سوئیس: روند صلح بدون حضور روسیه در مذاکرات غیرقابل تصور است