ایرانیان جهان

آخرين مطالب

مهاجر افغانستانی: یونان مانند گوانتانامو است! افغانستان

مهاجر افغانستانی: یونان مانند گوانتانامو است!
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - دیپلماسی ایرانی / سید میثم موسوی| مهاجرت در کشورهای مختلف متفاوت است. در بسیاری از کشورها مهاجرت برای رسیدن به زیست بهتر و پیشرفت در زندگی است، اما مهاجرت مردم افغانستان برای فرار از رنج و درد است، رنجی که تا استخوان رسیده و هر لحظه زجر کش می‌کند.
تغییر یک‌باره و ناگهانی رژیم سیاسی و برهم خوردن نظم اجتماعی کشور تأثیرات عمیق بر روان مردم گذاشته است. بحران سیاسی حکومت، تحریم‌های مالی و اقتصادی و رشد فقر و بیکاری موجب شده کشور به سوی بحران امید برود و وضعیت چنان شده است که مردم فقط برای بقا و زنده‌ماندن تلاش می‌کنند و مهم نیست چه کسانی و چگونه آنها را در این مسیر یاری می‌رسانند.
یأس و ناامیدی چنان در جان مردم رخنه کرده است که با وجود آگاهی آنان از سختی‌های راه مهاجرت، حاضرند جان‌شان را در همین راه بدهند، ولی از این مملکت بروند. اگر می‌بینید از چرخ‌های هواپیمای امریکایی آویزان می‌شوند یا خطرهای راه قوچاق را به گردن می‌گیرند و از گلوله و مرگ بیم نمی‌کنند به همین سبب است.
سجاد (نام مستعار) مهاجر افغانی که چند روزی است از یونان توسط پلیس این کشور به سمت خاک افغانستان دیپورت شده و اکنون در ایران زندگی می کند، او برای مدت اقامتش در ایران، خود را به اداره پلیس این کشور معرفی کرد تا بتواند چند صباحی را به دور از دغدغه و مشکلات موجود در افغانستان و بی رحمی های پلیس ترکیه و یونان زندگی کند.
پای درد دل های او نشستم، آن چنان از سختی های مهاجرت گفت که دل هر نوع آدمی به درد می آمد. او داستان خود را از خاک افغانستان شروع کرد که قاچاقچیان انسان چه رفتارهایی با مهاجرین دارند. از رفتار بد پلیس ترکیه تا یونان تعریف کرد. آنقدر برایم گفت که حتی من را به یاد خاطرات گفته شده زندانیان گوانتانامو انداخت.
داستان های سجاد از یونان نسبت به دیگر مناطق بسیار ناراحت کننده تر است. در اینجا لازم شد خاطرات وی را برایتان بنویسم تا بدانیم در خاک یونان با مهاجرین چه رفتارهایی می شود. 
سجاد برایم تعریف می کند که "سال 1399 همراه با حدود 4 هزار پناهجوی دیگر عمدتا از سوریه و افغانستان بودند، در میانه مرز ترکیه و یونان قرار داشتیم. پلیس یونان برای جلوگیری از پیشروی مهاجرین به سمت ما گازهای اشک آور همراه با آب پاش های قوی و شلیک گلوله استفاده می کردند که در این حادثه تا جایی که اطلاع داشتم 2 الی 3 نفر بر اثر شلیک های پلیس یونان کشته شدند. عمدتا دستگیر شدیم، شکنجه تا حدی بود که احساس می کردیم لحظات آخر عمرمان فرا رسیده است. پس از دستگیری ما را به سمت مرز ترکیه انتقال دادند، نحوه انتقال به گونه ای بود که ما را پابرهنه توسط ماشین های نظامی به مرز ترکیه رساندند به محض رسیدن، ما را آنچنان با شلاق زدند که دیگر فکر ورود به خاک یونان را در سر خود نداشته باشیم."
این رفتار دوگانه، بد و خشن نیروهای امنیتی یونان همراه با مهاجرین و پناهندگان حتی باعث نگرانی دیده بان حقوق بشر شده است. «بیل فرلیک»، عضو ارشد دیدبان حقوق بشر، درباره رفتار تبعیض‌آمیز یونان با پناهجویان افغان گفت: یونان در حالی که از اوکراینی‌ها به‌عنوان "پناهندگان واقعی" استقبال می‌کند، افغان‌هایی را که از خشونت‌های مشابه فرار می‌کنند را به صورت ظالمانه‌ای به عقب می‌راند. وی افزود: این استاندارد دوگانه رفتاری است که ارزش‌های ادعایی اروپایی در مورد برابری، حاکمیت قانون و کرامت را به سخره می‌گیرد.
این سازمان همچنین در گزارش اخیر خود ذکر کرده است که نیروهای مرزی این کشور پس از بازداشت مهاجرین به آنها انواع و اقسام آسیب های جسمی ازجمله تجاوز جنسی اعمال می کنند و وسایل شخصی شان را غارت! سپس به کشور ترکیه انتقال می دهند. این در حالیست که مقامات ارشد اتحادیه اروپا، اقدامات کنترل مرزی یونان را تحسین کرده اند و این کشور را "سپر اتحادیه اروپا" نام نهاده اند.
نادیا هاردمن، محقق حقوق پناهندگان و عضو ارشد دیدبان حقوق بشر، در اعتراض به رویکرد مقامات ارشد اتحادیه اروپا در قبال مهاجرین عنوان کرده است که اتحادیه اروپا به جای اینکه به پناهندگان و مهاجرینی که به دلایل مختلف به اروپا روانه می شوند کمک کند از عملکرد وحشیانه پلیس یونان در قبال مهاجرین قدردانی می کنند! 
دیدبان حقوق بشر در گزارش خود از یک مورد تجاوز جنسی پلیس یونان به یک مهاجر سوری می گوید: هنگامی که یک زن و شوهر اهل کشور سوریه قصد ورود به خاک یونان را داشتند، پس از دستگیری آنها، پلیس یونان، تصمیم به تجاوز جنسی به خانم این شخص سوری می گیرند! همچنین مرد سوری از این ماجرا می گوید: آنها (نیروهای امنیتی یونان) سعی کردند همسرم را بازرسی کنند در این هنگام سینه های او را لمس کردند. سپس سعی کردند روسری و شلوارش را بردارند. وقتی خواستم جلوی آنها را بگیرم، با مشت، پا و باتوم مرا مورد ضرب و شتم قرار دادند. با یک چوب پلاستیکی سنگین به سر دختر 2 ساله ام زدند که هنوز کبودی آن وجود دارد. 
در بیشتر موارد، مصاحبه‌شوندگان اظهار داشته اند که افراد امنیتی یونان حتی لباس‌های زیر زنان را درآورده‌اند و به زور از رودخانه اوروس به ترکیه بازگردانده‌اند!
دیدبان حقوق بشر در گزارش این مسئله را این گونه عنوان کرده است: "پلیس یونان پناهجویان را در مرز زمینی یونان و ترکیه در رودخانه اوروس بازداشت کرده و در بسیاری از موارد لباس‌هایشان را از تن‌شان درآورده و پول، تلفن و سایر دارایی‌هایشان را دزدیده و سپس مهاجران را به مردان نقابدار می‌سپارند که آنها را مجبور به سوار شدن به قایق‌های کوچک می‌کنند، به وسط رودخانه اوروس می‌برند، به داخل آب سرد می کشند و وادار می‌کنند به سمت ترکیه حرکت کنند."
پناهجویان افغان در یونان می‌گویند علاوه بر سیاست‌های خصمانه حکومت، با گروه‌های ناسیونالیستی افراطی نیز مواجهند که گه‌گاهی با حملات از سوی آنها مواجه می شوند!
یک ساعت و 35 دقیقه از هم صحبتی با سجاد گذشت، آنقدر از وضعیت اسفناک مهاجرین در یونان برایم گفت که من فقط توانستم مقداری از آنها را برایتان بنویسم. او می گوید: "سخت است، مهاجرت بسیار سخت و دردآور است. برای من جوان 22 ساله که اکنون باید درس بخوانم و تحصیل کنم، شرایط روزگار برایم به گونه ای رقم خورده است که باید از خانواده ام دوری کنم و مشخص نیست که چه زمانی بتوانم خانواده ام را ببینم و اینکه آیا به سلامت به مقصدم خواهم رسید یا خیر!؟ هیچ چیزی مشخص نیست و توکل به خدا می کنم."
امیدوارم روزی برسد که افغانستان طعم صلح و آرامش را بچشد و ما به خاک عزیز خود برگردیم. امیدوارم هیچ کس مهاجرت را تجربه نکند، مهاجرت مسیری است پرخطر و پر از مسائلی که در آن هیچ‌گاه یک شخص عادی در زندگی خود تجربه نمی کند!

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/316828/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

در جهان نما ،تا چشم کار می کند زیبایی است+ تصاویر

عبور از گذشته با تفاهم جمعی

از وین تا دوحه!

کشتار مهاجران آفریقایی توسط مرزبانان اسپانیایی!

آغاز اختصاص اراضی نزدیک به مسجدالاقصی به یهودیان

وزیر دادگستری: قیمت کالاها در تاریخ 31 اردیبهشت مبنای قیمت‌گذاری است

سبز پوشی بازار بورس در پایان معاملات امروز

جهش قیمت طلا در راه است؟

میدل ایست نیوز از قول مقام قطری: دور جدید مذاکرات احیای برجام در قطر برگزار خواهد شد

مذاکره کننده ارشد امریکا امروز به قطر می رود، علی باقری فردا

ورود دولت برای جراحی اقتصادی لازم و ضروری بود

حضور هیات تجاری تاجیکستان در منطقه ویژه اقتصادی شیراز

نهضت اشتغال‌زایی بنیاد برکت در مناطق محروم ادامه دارد

پورابراهیمی: کمیسیون اقتصادی مجلس برای رفع مشکلات مردم پای کار است

استاندار زنجان: تسهیلات تبصره 18 باید برای رسیدن به رشد اقتصادی باشد

تحقق تعهد اشتغالی دستگاه‌های اجرائی اردبیل رصد می‌شود

افزایش خودسرانه قیمت ها ممنوع است

توسعه خدمات به مشتریان خرد و بنگاه‌های اقتصادی با جدیت دنبال می‌شود

دلیل تمام نارضایتی‌ها سقوط ارزش پول‌ملی است

پایانه‌های فروشگاهی طرح بزرگ نظام مالیاتی برای شفافیت اقتصاد کشور است

مطالبه میرسلیم از رییسی: چرا مدیران بازمانده از دولت روحانی را پاکسازی نمی کنید؟

سیاست جدید هدفمندی یارانه‌ها عدالت اقتصادی را افزایش می‌دهد/ لزوم نظارت جدی تعزیرات

پایانه‌های فروشگاهی طرح بزرگ نظام مالیاتی برای شفافیت اقتصاد است

بحران اقتصادی سریلانکا مردم را در خانه نگه داشت

گسترش ارتباط با کشورهای همسایه، منافع اقتصادی و سیاسی زیادی برای ایران به همراه دارد

جایزه 50 میلیونی دولت!

مهمترین چالش های اقتصادی ایران و راهکارهای کلیدی آنها/ قفل تورم با 4 کلید باز خواهد شد

درآمد حج از 150 میلیارد دلار عبور می‌کند

جزئیات آخرین اقدامات دولت برای رشد اقتصادی غیرتورمی

افشای جزئیات اختلاس 730 میلیون دلاری در وزارت جهاد کشاورزی

75 درصد آمریکایی‌ها اوضاع اقتصادی کشورشان را بسیار بد می‌دانند

مناسب‌سازی 21 هزار متر از محدوده منطقه 13 تا انتهای مهرماه

نخستین جشنواره فرهنگی-هنری «مهاجر» برگزار می‌شود

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان: تشکیل تعاونی بهترین ساختار برای ساماندهی مناطق دارای ظرفیت گردشگری است

سرمقاله کیهان/ مذاکره در قطر نگاه تاکتیکی یا راهبردی؟

سرمقاله مردم سالاری/ اقتصاد بازار یا اقتصاد دولتی

ادامه اعتراضات و آشوب در آمریکا به سومین روز رسید

مقام ارشد اطلاعاتی اوکراین: پوتین 2 سال بیشتر زنده نیست

سیگنال دوحه به دلار تهران

رشد 61 درصدی معاملات اوراق تسهیلات مسکن از ابتدای امسال

گزارش صداوسیما از وضعیت بازار گوشت، مرغ و تخم‌مرغ

شکاف 45 درصدی بین عرضه و تقاضای خودرو

بیت کوین همچنان در کانال 21 هزار دلاری

بازگشت اعتماد سرمایه گذاران به بازار سرمایه در سال 1401

ماجرای سقف افزایش اجاره‌بها و ضمانت اجرای آن

تذکر سازمان هواپیمایی درباره افزایش قیمت بلیت

زمان ثبت‌نام مجدد نهضت ملی مسکن اعلام شد

انتشار خبر اختلاف بین فرماندهان ارشد ارتش اسرائیل و موساد بر سر احیای برجام / گانتز، وزیر جنگ اسرائیل: این گفتگو‌ها باید پشت در‌های بسته بماند

ضرورت بازنگری در روش های نظارتی بازار/ تهیه زیرساخت اطلاعاتی راهکار کنترل قیمت ها است

فاطمی امین گام موثری برای ایجاد رقابت در صنایع برداشته است