ایرانیان جهان

آخرين مطالب

صنعت نفت عربستان سعودی؛ از حاشیه تا متن خواندنی ها

صنعت نفت عربستان سعودی؛ از حاشیه تا متن
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - هم میهن /متن پیش رو در هم میهن منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست
پیمان قناعتی‌فرد| وزیر انرژی عربستان در حاشیه بیست ‌و هفتمین اجلاس تغییرات اقیلمی سازمان ملل متحد تاکید کرد: «عربستان در مسیر نیل به هدف به صفر رساندن کربن تا پیش از سال 2060 میلادی قرار داشته و با بهره‌گیری از به‌روزترین فن‌آوری‌های دنیا، این هدف را با جدیت دنبال می‌کند.» بن‌سلمان ادامه داد: با استناد به تمامی شاخص‌ها، در‌حال‌حاضر می‌توان ادعا کرد شرکت آرامکوی عربستان کمترین مقدار انتشار گاز متان را دارد.
تاریخچه اکتشاف نفت در شبه‌جزیره
در ماه مارس سال 1938 شرکت آمریکایی «استاندارد اویل کالیفرنیا» و شریک آن «تگزاس اویل»، در منطقه دمام واقع در جنوب‌شرقی کشور سعودی، به طلای سیاه دست یافتند. شرکت استاندارد اویل 29 ماه مه 1933 از پادشاه وقت سعودی امتیاز اکتشاف را اخذ کرده بود که بیش از چهار سال بعد، موفق به کشف نفت شد. متعاقب چهار سال کاوش بی‌حاصل در اکتشاف نفت، نخستین موفقیت در سال 1938 و در محل هفتم حفاری در منطقه دمام در چند کیلومتری شمال شهر ظهران گزارش شد و از این رو این چاه نفت، دمام شماره 7 نامیده می‌شود.
درباره آرامکو بیشتر بدانیم
آرامکو شرکت ملی نفت عربستان سعودی با مالکیت تام دولت این پادشاهی است. این شرکت از منظر حجم مالکیت ذخایر نفت خام و گاز طبیعی، به‌عنوان یکی از ثروتمندترین شرکت‌های جهان در حوزه انرژی شناخته می‌شود. آغاز عملیاتی شدن آرامکو به سال 1933 برمی‌گردد. در آن هنگام دولت عربستان سعودی با انعقاد قراردادی انحصاری با شرکت استاندارد اویل کالیفرنیا موسوم به «شورون»، امتیاز اکتشاف نفت در عربستان سعودی را به این شرکت واگذار کرد. در سال گذشته، ارزش بازار آرامکو، تا 10 تریلیون دلار آمریکا برآورد و اعلام شد. دفتر ستادی آرامکو در شرق شبه‌جزیره و در شهر ظهران واقع شده است.
لازم به ذکر است این شرکت سعودی مالک بالاترین حجم ذخایر تثبیت‌شده نفتی است. آرامکو تمامی ذخایر نفت خام کشور عربستان سعودی را که حجم آن برابر با حدود 260میلیارد بشکه، یعنی حدود ربع مجموع ذخایر نفت فعلی جهان است، در اختیار دارد. آرامکو در فهرست 10 شرکت برتر جهان در زمینه تولید گاز قرار دارد. این شرکت سعودی در زمینه تولید و صادرات گاز مایع طبیعی در جهان، از اهمیت و جایگاه ممتازی برخوردار است. به نوشته بلومبرگ، سود خالص آرامکوی سعودی تقریبا با سود خالص شرکت‌های اپل و اکسون موبیل برابر است. به گزارش همشهری آنلاین، در سال 1948 شرکت استاندارد اویل نیوجرسی ملقب به «موبیل»، 30 درصد و شرکت سوکونی وکیوم موسوم به «اکسون»، معادل 10درصد از سهام آرامکو را خریداری کردند.
همچنین شرکت استاندارد اویل کالیفرنیا و شرکت نفت تگزاس به‌عنوان سرمایه‌گذار در یکدیگر ادغام شده و هریک سهمی برابر با 30درصد را به خود اختصاص دادند. در سال 1950، ملک عبدالعزیز بن آل سعود با تصمیم به ملی کردن تاسیسات نفت کشور، شرکت آرامکو را وادار کرد سود حاصل از فروش نفت را به صورت مساوی و پنجاه-پنجاه میان شرکت و دولت عربستان تقسیم نماید. چند سال پیش از این ماجرا نیز جریان مشابهی برای شرکت‌های نفتی آمریکایی در ونزوئلا روی داده بود. دولت ایالات متحده آمریکا با به کار بستن آنچه «ترفند طلایی» خوانده می‌شد، میزان سودی را که شرکت‌های وابسته به آرامکو در نتیجه تقسیم سود‌های نفتی با آل‌سعود از دست داده بودند، به صورت تخفیف مالیاتی به آن‌ها اعطا کرد. در سال 1973، دولت عربستان سعودی 25درصد از سهام آرامکو را از آن خود ساخت. این رقم تا سال 1975 به 60درصد افزایش یافت و تا سال 1980 با تصاحب 100درصد سهام شرکت، کنترل کامل آرامکو در ید اختیار دولت سعودی قرار گرفت. در ماه نوامبر سال 1988 بود که شرکت نفتی عربستان-آمریکا، نام خود را به شرکت نفت عربستان سعودی یا سعودی آرامکو تغییر داد.
الغوار؛ وسیع‌ترین میدان نفتی جهان
 آرامکو مالک میدان نفتی الغوار بوده که به اذعان کارشناسان، وسیع‌ترین میدان نفتی جهان به ‌شمار می‌آید. جهت روشن شدن موضوع، ذکر این نکته لازم است که برآورد می‌شود حجم ذخایر این میدان نفتی حدودا 10برابر مجموع ذخایر نفتی ایالات متحده است. این میدان نفتی در فاصله یکصد‌کیلومتری از جنوب غربی شهر ظهران و در غرب دو شهر احسا و هفوف واقع شده است. الغوار در سال 1948 توسط شرکت نفتی آمریکایی اکسون کشف شد. مجموع ذخیره درجای نفت خام این میدان، در حدود 170میلیارد بشکه برآورد می‌شود و حجم ذخایر قابل‌برداشت آن نیز بالغ بر 48‌میلیارد بشکه تخمین زده می‌شود. ظرفیت تولید نفت خام میدان الغوار 3میلیون و 800هزار بشکه در روز و ظرفیت تولید گاز آن برابر با 57میلیون متر‌مکعب در روز است. میدان نفتی الغوار 250کیلومتر طول و 15کیلومتر عرض دارد و به صورت نوار پیوسته‌ای از سمت شمال به جنوب کشیده شده است.
عربستان، از بنیانگذاران اوپک
سازمان کشورهای صادرکننده نفت موسوم به اوپک، در سال 1960 میلادی و در بغداد پایتخت عراق پایه‌گذاری شد. ایده اولیه راه‌اندازی این سازمان هنگامی مطرح شد که خریداران اصلی نفت خاورمیانه، با لابیگری و بدون هماهنگی قبلی با کشورهای تولیدکننده این کالای استراتژیک، قیمت نفت را پایین آوردند که در نتیجه، بازار جهانی نفت و حتی مشتقات آن سیر نزولی در پیش گرفت. در واکنش، وزرای نفت دو کشور بزرگ تولید‌کننده نفت در جهان، یعنی عربستان و ونزوئلا، ضمن برگزاری نشستی مشترک، بر لزوم تاسیس یک سازمان متحد بین تولیدکنندگان نفت تاکید و رایزنی‌ها با سایر تولیدکنندگان را آغاز کردند. سرانجام در سال 1960 میلادی اجلاسی در بغداد تشکیل شد و 5 کشور ایران، عربستان، عراق، ونزوئلا و کویت، سازمان کشورهای صادرکننده نفت را پایه‌گذاری کردند. خط مشی محوری این سازمان، رفع انحصار شرکت‌های بزرگ نفتی و ایجاد وحدت رویه بین کشورهای صادر‌کننده نفت اعلام شد.
جالب است بدانید بر اساس گزارش ویستانیوز، اوپک تا نزدیک به بیش از یک دهه توفیق چندانی نداشت، تا جایی‌که قیمت نفت در دهه اول تاسیس اوپک، حتی روند نزولی داشت. البته از سال 1971 با تلاش و مبارزه سازمان، قیمت نفت کمی تعدیل شد. شرکت‌های بزرگ نفتی که تشکیل چنین سازمانی و ایجاد وحدت رویه بین کشورهای تولید‌کننده نفت را به زیان خود می‌دیدند، مبادرت به تحریم و حتی تحقیر اوپک و سیاست‌های این سازمان کردند تا جایی که درخواست دبیرکل اوپک را جهت ملاقات و مذاکره نپذیرفتند؛ ولی بعدها با پیوستن اعضای جدید و کشورهای دیگر، شرکت‌های نفتی متوجه شدند دیگر نمی‌توانند مانند سابق، قیمت نفت را یک‌جانبه و تنها بر اساس سود خود تعیین کنند.
شاهزاده عربستان رودرروی بایدن
کمتر از یک ماه پیش اوپک‌پلاس تحت هدایت دولت سعودی، اعلام کرد کشورهای عضو درخصوص موضوع کاهش تولید نفت به میزان دو‌میلیون بشکه در روز از ماه نوامبر سال جاری، به اجماع رسیده‌اند. به عقیده کارشناسان، اقدام اوپک‌پلاس در پاسخ به اوضاع نابسامان بازار جهانی نفت صورت گرفت که دلایل اصلی آن از منظر فعالان حوزه انرژی، تهاجم روسیه به اوکراین، وضع تحریم‌ غرب علیه بازار نفت روسیه، درکنار مصوبهگروه 7 در اعمال سقف قیمت بر تجارت نفت خام این کشور اعلام شده است. تحریم‌های اتحادیه اروپا بر نفت خام و محصولات نفتی روسیه به ترتیب در ماه‌های دسامبر و فوریه به مرحله اجرا درخواهد آمد. مصوبه اوپک‌پلاس با خشم و واکنش تند واشنگتن مواجه شد، تا جایی‌که جو بایدن بلافاصله اعلام کرد عواقب تصمیم اوپک‌پلاس برای کاهش تولید نفت، گریبان‌گیر دولت عربستان خواهد بود. او در آن زمان تاکید کرد کنگره ایالات متحده بازنگری روابط واشنگتن و ریاض را در دستور کار دارد.
وزیر امور خارجه عربستان در واکنش به اظهارات مقامات آمریکایی در خصوص لزوم بازنگری در روابط با کشور متبوعش گفت: «رابطه عربستان با ایالات متحده ساختاری است و تحت‌الشعاع مسائل این‌چنینی قرار نمی‌گیرد. روابط دو کشور راهبردی است و در جهت برقراری امنیت و ثبات در منطقه رقم می‌خورد.»

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/337084/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

25 ارتش قدرتمند جهان در سال 2022

رئیس امارات در یک سفر رسمی وارد قطر شد

لاپید: نتانیاهو وزارت جنگ را فروخت

صدور دستور ترخیص 220 دستگاه خودروی خارجی متعلق به شرکت خصوصی از گمرک

آلمان از آمریکا «اف-35» می‌خرد

شستا از ظرفیت های اقتصادی خود برای سرمایه گذاری در استان استفاده کند

جایگزینی تحریم‌ها با ناامنی اقتصادی؛ راهبرد جدید دشمن علیه ایران‌

ضعف در تامین مالی عامل عدم تحقق ساخت یک میلیون مسکن/ ترانزیت شمال‌غرب به جنوب‌شرق سالانه 10 میلیار دلار درآمد کشور را افزایش می‌دهد

آمادگی برای واگذاری زمین به منظور احداث گلخانه‌های هوشمند

ایران و ترکمنستان؛ دو دوست با تجارت 180 میلیون دلاری

◄ بیعت نمایندگان، چهره های سیاسی و اقتصادی با مهرداد بذرپاش

اقتصاد آمریکا در ترس؛ با یک اشتباه همه چیز از بین می رود

مناسب‌سازی بیش از 27 هزار متر از معابر منطقه 20 برای تردد معلولان

ترامپ از ساختار سیاسی آمریکا حذف می‌شود؟

پاکستان: ادعای داعش در حمله به سفارت را راستی‌آزمایی می‌کنیم

9 وزیر لبنان دعوت میقاتی برای شرکت در جلسه کابینه را رد کردند

افزایش 300 درصدی مبادلات اقتصادی ایران و تاجیکستان

نوسانات یک ماهه بازار خودرو؛ قیمت‌ها ترمز برید

توزیع بنزین سوپر در روزهای آینده؛ تراز تولید و مصرف بنزین منفی شد

دیدار مدیرکل بنیاد هرمزگان با خانواده‌های معظم شاهد و ایثارگر

تجلیل مدیرکل بنیاد کرمانشاه از خانواده نخستین شهید شهرستان دالاهو

امکان تبدیل خیابان مصطفی‌خمینی به پیاده‌راه گردشگری/ فضاهای مستعد گردشگری در منطقه 10 احصا شود

سینمای ورشکسته و دستمزدهای نجومی بازیگران | یک گارگردان شناخته شده: بازیگر نیست، پروژه تعطیل می‌شود

دولت سیزدهم مناسبات منطقه‌ای را متحول کرد

نقش کشاورزان البرزی در حفاظت خاک انکارناپذیر است

محرابیان: رشد 300درصدی مبادلات اقتصادی بین ایران و تاجیکستان

افتتاح دو بوستان مناسب‌سازی شده برای معلولان

بانک‌ها پرداخت تسهیلات اشتغالزایی را سرعت ببخشند

مجلس حامی وزیر پیشنهادی راه وشهرسازی

امیرعبداللهیان: اجازه اغتشاش و ترور در داخل ایران را به هیچکس نمی‌دهیم

رشد 300درصدی مبادلات اقتصادی ایران و تاجیکستان

الگوی توسعۀ چینی؛ آبی که می‌‏تواند سراب شود!

یک روز پاییزی در منطقه 14

آغاز فعالیت ستاد برف‌روبی در اولین بارش برف پاییزی/انجام عملیات برف‌تکانی درختان در منطقه2

بهره‌مندی بیش از 70 درصد کردستانی ها از خدمات وزارت کار

پیشرفت پروژه‌های عمرانی منطقه 19 با سرعت ادامه دارد

بیش از 99درصد کارکنان شرکت بهره‌برداری مترو دو دوز واکسن دریافت کرده‌اند

سرمقاله اعتماد/ تناقض در موضوع مقابله با اخبار جعلی

سرمقاله ایران/ پازل عملیات روانی در پساآشوب!

سرمقاله دنیای اقتصاد/ تورم؛ مهم‌ترین اولویت

سرمقاله جوان/ تحریم رسانه با دست فرمان گور‌های دسته جمعی!

سرمقاله قدس/ روزه سکوت سخنگوی فدراسیون فوتبال

بازداشت یکی از اعضای حماس توسط تشکیلات خودگردان فلسطین

افراد مسلح با حمله به مسجدی در شمال نیجریه 19 نفر را ربودند

اجباری شدن دعا برای رهبر طالبان در خطبه های نماز جمعه

تصاویری از جلسه تیرماه سران تجزیه‌طلب کُرد با نماینده آمریکا و موساد

استقبال متفاوت بحرینی‌ها از اسحاق هرتزوگ

حمله نظامیان صهیونیست به بیت‌لحم

آتش زدن پرچم ناتو توسط شهروندان ایتالیایی

نشست سران منطقه و ماکرون در اردن قبل از پایان 2022