ایرانیان جهان

آخرين مطالب

رئیسی: شاهد رشد اقتصادی هستیم؛ وعده دولت برای ایجاد یک میلیون اشتغال هم محقق شده! اخبار ایران

رئیسی: شاهد رشد اقتصادی هستیم؛ وعده دولت برای ایجاد یک میلیون اشتغال هم محقق شده!
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - آفتاب‌‌نیوز :
حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی در نشست علنی امروز (یکشنبه، 2 بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در دفاع از کلیات لایحه بودجه 1402، از تلاش‌های شبانه روزی رئیس، هیات رئیسه، اعضای کمیسیون تلفیق و برنامه و بودجه برای بررسی و ارائه گزارش کلیات بودجه به صحن تشکر کرد و با اشاره به شرایط و وضعیت کشور، گفت: باید شکرگذار خداوند متعال باشیم که علیرغم تمامی توطئه ها، دشمنی‌ها و فتنه ها، حضور مردم و مشارکت ملت، صبر و بردباری آن‌ها باعث ناکامی دشمن شد.
بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان
اینکه بخش قابل توجهی از حاکمیت ما را به خاطر کار‌های انقلابی مورد سرزنش قرار دهند هیچ ارتش و نیروی مسلحی به میزانی که سپاه با تروریست‌ها مقابله و شر آن‌ها را از سر منطقه کوتاه کرد تلاش نداشته است و ارتش کشور‌های منطقه و مسئولان عالی در سراسر منطقه معتقدند که نقش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در برخورد با تروریسم نقش بسیار ارزشمندی است.
رئیس جمهور ادامه داد: بار‌ها مسئولان عالی سیاسی این مناطق بیان کردند که اگر سپاه، سپاه قدس، شهید حاج قاسم سلیمانی و بسیاری از همکاری‌ها نبود شرایط در منطقه به شکل دیگری بود و من به سهم خود از تمامی ارکان سپاه پاسداران تشکر می‌کنم و معتقدم تلاش کسانی که امروز می‌خواهند این نهاد مقتدر را مورد سرزنش قرار دهند و نقش آفرینی آن در مبارزه با تروریسم و حمایت از مردم را انکار کنند مذبوحانه بوده و مانند محاسبات قبل محکوم به شکست است.
رئیسی با اشاره به لایحه بودجه 1402، یادآور شد: در نشست قبل به برخی از عملکرد‌های دولت اشاره کردم که مجلس نسبت به آن آگاه است؛ کار‌هایی که سال جاری انجام شده و رویکرد‌هایی که در بودجه 1402 وجود دارد. البته نسبت به عملکرد‌ها در سال جاری نسبت به قانون بودجه 1401، تمامی تلاش دولت این بوده که کشور سال 1401 را با رشد اقتصادی دنبال کند، زیرا قبل از آغاز دولت، شاهد 4 دهم رشد و در دهه 90 با مشکلات زیادی مواجه بودیم، اما امروز شاهد رشد اقتصادی هستیم.
رئیسی با اشاره به اینکه در حال حاضر شرایط نشان دهنده رشد سرمایه گذاری، کاهش تورم و رشد تولید است که نشانه خوبی محسوب می‌شود و شاهد رشد تولید و ابزار تولید هستیم، ادامه داد: 5 درصد رشد تولید و بیشتر از 5 درصد رشد تجهیزات تولیدی را داریم که زمینه رشد محسوب می‌شوند. رشد اشتغال و کاهش بیکاری را داریم و نشان می‌دهد سمت و سوی دولت در جهت تحقق بودجه 1401 و تحقق برنامه‌های دولت و سیاست‌های مصوب است.
رئیس جمهوری کشورمان با بیان اینکه علی رغم همه تهدید‌ها و تحریم‌ها شاهد افزایش صادرات نفت خام و میعانات گازی و همچنین دسترسی به منبع ارزی هستیم، تصریح کرد: این موارد موفقیت دولت محسوب می‌شود که توانسته تحریم‌ها را دور زده و به منابع ارزی دست پیدا کرده است، تلاش شد تا از تنخواه خزانه استفاده نشده و از خزانه استقراض نکنیم. این سمت و سو را دولت داشته است در حالی که قبلا این قفل وجود داشت. علی رغم اینکه ما اجرای مردمی سازی یارانه‌ها و افزایش 7 برابری نرخ یارانه‌ها را در سال جاری داشتیم، تلاش شده تا از خزانه استقراض نکنیم و این موضوع یک موفقیت برای دولت محسوب می‌شود. در ابتدای سال جاری و هنگام تصویب قانون برای اجرای کالابرگ الکترونیک، زیرساخت‌های آن فراهم نبود و مجلس نیز در جریان بود که این زیرساخت‌ها از قبل آماده نشده، تلاش بسیار زیادی کردیم این زیرساخت‌ها فراهم شود و اخیراً این زیرساخت‌ها برای کالابرگ الکترونیکی آماده شده و در برخی استان‌ها نیز اجرا شده است، نتایج این اقدام قطعاً به مجلس تقدیم و مردم در جریان نتایج این اجرا قرار می‌گیرند.
رئیسی با اشاره به اینکه تلاش بسیاری برای تحقق درآمد‌ها در حوزه نفت و مالیات به ویژه نسبت به کسانی که فرار مالیاتی داشته اند، شده است، ادامه داد: مودیان جدید مالیاتی گواه این است که دولت برای درآمد‌های مالیاتی و تحقق کامل آن تلاش کرده است، در سال جاری شاهد بودید با همکاری مجلس نسبت به کار‌هایی طی سال‌های گذشته به تاخیر افتاده بود، مانند تعرفه گذاری خدمات پرستاری، رتبه بندی معلمان، بازنشستگان و مواردی از این قبیل اجرایی شود. این موارد علی رغم همه محدودیت‌های بودجه‌ای تحقق پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه در حوزه صنعت ارزش افزوده بخش صنعت در 6 ماهه ابتدایی سال معادل 55 درصد است که از سال 96 تاکنون بی سابقه است، گفت: رشد بخش صنعت در 6 ماهه اول معادل 4.9 بوده و ارزش افزوده بخش معدن در 6 فصل متوالی منفی 7 دهم درصد بوده که اکنون به رقم مثبت رسیده است که قابل توجه می‌باشد. شاخص تولید شرکت‌های صنعتی و معدنی بورسی در پاییز سال جاری 6 تا 7 درصد رشد داشته، در حالی که این شاخص در گذشته صفر بوده است.
رئیس قوه مجریه کشورمان ادامه داد: در زمینه افزایش تولیدات صنعتی مانند خودرو که نگرانی نمایندگان و مردم است، باید اعلام کنم که در زمینه تولید خودرو‌های سواری 13 درصد، وانت 54 درصد، اتوبوس و مینی بوس و ون 157 درصد، تولیدات پتروشیمی 8 درصد، لوازم خانگی 37 درصد رشد داشته ایم که همگی آن‌ها نشان دهنده افزایش تولید است.
وی افزود: احراز رتبه هفتم تولید فولاد در جهان طی آبان ماه جاری نشانه رشد تولید است که شامل نگرانی نمایندگان و مردم می‌شود. در زمینه تولید گام‌های خوبی برداشته شده و این گام‌ها نشان دهنده اراده‌ای است که باید تولید در کشور رشد کند. مقام معظم رهبری این سخن را طی سال‌های اخیر به عنوان سوال سال مطرح کرده اند.
رئیسی با بیان اینکه در افزایش 17 درصدی ارزش تجارت کشور طی 10 ماهه ابتدایی سال در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته را داشته ایم، گفت: افزایش 19 درصدی ارزش صادرات غیرنفتی، افزایش واردات کالا‌های سرمایه‌ای هر کدام نشان دهنده رشد و پیشرفت هستند. نمایندگان در زمینه اشتغال مورد مراجعه تحصیلکردگان و جوانان هستند، آنچه که دولت برای اشتغال یک میلیون نفری قول داده است براساس مستندات مانند کد ملی، کد بیمه و محل اشتغال، محقق شده است، اما آن را کافی نمی‌دانیم و باید در این زمینه همه دستگاه‌ها برای اشتغال تلاش کنند.
وی عنوان کرد: در زمینه کشاورزی رشد 17 درصدی تولید غلات را داشته ایم. رسیدن به بهبود وضعیت تجاری و 3.7 میلیون تنی تراز تجاری بخش کشاورزی به معنای رسیدن صادرات از حدود 16 میلیون تن به حدود 20 میلیون تن است و رشد 60 درصدی خرید تضمینی گندم، افزایش 71 درصدی شرکت‌های دانش بنیان بخش کشاورزی را شاهد بوده ایم. تلاش دولت بر این بوده مطابق فرمایش مقام معظم رهبری در زمینه تولید و دانش بنیان اقدام کنیم و طی چند روز آینده گزارش اقدامات دانش بنیان سال جاری را ارائه می‌کنیم.
رئیس جمهور گفت: سعی شده در بودجه سال 1402 از درج احکام غیرمرتبط با بودجه اجتناب شود. همچنین سعی شده احکام دائمی در بودجه نیاید و به صورت جداگانه باشد، بنابراین احکام دائمی به صورت جداگانه و احکام سنواتی به صورت جداگانه در بودجه مدنظر بوده است.
رئیسی ادامه داد: همچنین شفافیت و درج تمام منابع و مصارف در سقف بودجه کل کشور، مدنظر بوده و این هم از جمله نکاتی است که مورد تائید قرار گرفته است.
وی تصریح کرد:معیشت مردم، کاهش تورم، صرفه جویی در هزینه ها، حمایت از بازار سرمایه ای، افزایش درآمد‌های مالیاتی از طریق مودیان جدید و جلوگیری از فرار مالیاتی، توجه به بهداشت و درمان، رشد اقتصادی و اشتغال افزایی از جمله ویژگی‌های لایحه بودجه سال 1402 است.
رئیس جمهور با اشاره به فعال شدن صندوق‌های عدالت و پیشرفت پیرو بودجه سال آتی بیان کرد: صندوق عدالت و پیشرفت در همه استان‌ها مدنظر قرار گرفته تا همه استان‌ها بتوانند پروژه‌های نیمه تمام خود را تمام کرده و از درآمد‌های استان استفاده کنند. در این بخش تمرکززدایی مدنظر قرار گرفته است.
رئیسی با اشاره به تامین کالابرگ و یارانه نقدی 360 هزار میلیارد تومانی در بودجه سال آتی بیان کرد: همچنین تامین یارانه نان، رشد متوسط 20 درصدی حقوق شاغلان و بازنشستگان، پیش بینی حداقل افزایش حقوق به میزان 7 میلیون تومان، معافیت مالیاتی درآمد‌ها تا 7 میلیون تومان، کاهش تعرفه گمرکی نهاده‌های دامی و کالا‌های اساسی از 4 درصد به یک درصد و پیش بینی برای واردات خودرو از جمله سایر نکات مندرج در لایحه بودجه بوده است.
وی با اشاره به پیش بینی‌ها در زمینه واردات خودرو، تاکید کرد: در این بخش هم تولید خودرو مورد توجه بوده و هم توجه می‌شود تا کمبود‌ها از طریق واردات خودرو رفع شود. از زمانی که طرح مجلس در زمینه واردات خودرو تصویب شده و به مجمع رفته و نهایتا از سوی مجمع این موضوع را نهایی و به دولت ابلاغ کرده است کار آئین نامه نویسی و آغاز اقدام برای واردات خودرو رقم خورده است بنابراین تاخیری در این قضیه رخ نداده است.
رئیس جمهور افزود: بنابراین تاخیری در زمینه واردات خودرو وجود نداشته است و عملیات واردات خودرو مدنظر قرار گرفته است.
رئیسی ادامه داد: دولت هم به موضوع تولید خودرو با کیفیت توجه داشته و هم سعی دارد با واردات نیاز‌های مردم را مرتفع کند
وی با اشاره به توجه بودجه سال آتی به مبحث تولید و اشتغال، ادامه داد: در این بخش 31 هزار میلیارد تومان منابع به صندوق استان‌ها اختصاص پیدا کرده است تا همه استان‌ها بتوانند از این امکان برای ایجاد اشتغال استفاده کنند. در واقع هزار میلیارد تومان برای هر استان در این بخش منابع و تنخواه پیش بینی شده است.
رئیس جمهور ادامه داد: همچنین پیش بینی شده تا مازاد درآمد‌های هر استان اعم از حقوق دولتی معادن و دیگر درآمد‌های استان در این صندوق قرار گیرد تا در محل کمک به اشتغال و اتمام پروژه‌های نیمه تمام هزینه شود.
رئیسی با اشاره به افزایش اعتبارات تملک دارایی به میزان 26 درصد در لایحه بودجه، تاکید کرد: همچنین پیش بینی تامین سرمایه از محل تهاتر دارایی‌ها و تهاتر نفت برای تولید در بودجه سال آتی مدنظر قرار دارد. همچنین پیش بینی 540 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شرکت‌های دولتی در بودجه سال آتی لحاظ شده است. به واقع این نکته بسیار مهمی است چرا که پیشرفت و رشد اقتصادی در گرو سرمایه گذاری و افزایش بهره وری است.
وی با اشاره به کاهش 7 درصدی مالیات واحد‌های تولیدی، ادامه داد: همچنین 15 هزار میلیارد تومان از منابع دولت به صندوق تثبیت سرمایه در بودجه سال آتی مدنظر بوده است. صندوق تثبیت سرمایه به واقع می‌تواند به بازار سرمایه کمک بزرگی کند.
رئیس جمهور با اشاره به رشد 43 درصدی اعتبارات بخش سلامت در لایحه بودجه سال آتی، ادامه داد: همچنین در این لایحه 10 درصد منابع حاصل از هدفمندی برای یارانه دارو اختصاص پیدا کرده است.
رئیسی با اشاره به تامین منابع برای ساخت مسکن در بودجه سال آتی، ادامه داد: همچنین موضوع تامین زمین برای پروژه‌های احداث مسکن در لایحه بودجه پیش بینی شده است.
وی با بیان اینکه در لایحه بودجه سال 1402، مغایرتی بین درآمد و هزینه‌ها وجود ندارد، بیان کرد: تمام تلاش ما هم در سال گذشته و هم در سال جدید بر این مبنا بوده که مغایرتی بین درآمد و هزینه‌های بودجه ایجاد نشود چرا که مسئله کسری بودجه امر پسندیده‌ای نیست و حتما آثار تورمی خواهد داشت.
رئیس جمهور با بیان اینکه درآمد‌ها در لایحه بودجه به نحوی تنظیم شده که ریسک درآمد‌ها به حداقل برسد، ادامه داد: بله. البته ممکن است اتفاقاتی پیش بیاید که قابل پیش بینی نباشد، اما تلاش شده که این ریسک حداقلی باشد.
وی با بیان اینکه سعی شده در بودجه سال آتی تکالیف بانک‌ها به حداقل برسد ادامه داد: همچنین مدیریت بر بودجه، بانک‌ها و بازار سرمایه از جمله نکات مورد تاکید بودجه است.
رئیسی ادامه داد: همچنین دولت در این لایحه موضوع 40 درصد از سهم خود از صندوق توسعه ملی را در لایحه بودجه ذکر نکرده است.
وی با اشاره به ذکر برخی موارد در رابطه با افزایش درآمد‌های دولت در بودجه، بیان کرد: عمده افزایش درآمد‌ها در بخش مالیات‌ها و حوزه مودیان جدید و جلوگیری از فرار مالیاتی است.
رئیس جمهور با اشاره به ذکر برخی موارد در رابطه با هزینه‌های سال آتی، ادامه داد: به واقع یک بخش از این هزینه‌ها مربوط به حقوق و دستمزد بوده و بخش دیگری از آن مربوط به 150 هزار میلیارد تومانی است که از هدفمندی در آن قرار گرفته است.
رئیسی تاکید کرد: بنابراین هزینه‌های لایحه بودجه بیشتر از 21 الی 22 درصد نیست.
وی در ادامه با اشاره به چند نکته محوری در قالب برنامه اقتصادی دولت، بیان کرد: مسکن، تغذیه و معیشت، خودرو و حوزه سلامت از جمله 4 برنامه مورد تاکید دولت محسوب می‌شود. دولت در این بخش‌ها یک برنامه کوتاه مدتی را مدنظر دارد تا در آینده‌ای نزدیک بخش‌های موردتاکید متحول شود.
رئیس جمهوری کشورمان گفت: نسبت به بودجه سال 1402 که در کمیسیون تلفیق مورد بررسی قرار گرفته، تلاش شده سیاست‌های کلی برنامه هفتم و سند ملی آمایش سرزمینی، اجرای عدالت توزیع امکانات و سند تحول دولت مردمی مورد توجه قرار گیرد.
رئیس جمهوری کشورمان گفت: پیامی که از مجلس و نمایندگان دریافت می‌شود، باید پیام امیدبخشی به مردم باشد، زیرا امروز دشمن تمام توان خود را برای خالی کردن دل مردم از امید گذاشته است. همچنین تلاش دارد که تردید در دل مردم ایجاد کند، تردید در دل جوانان ایجاد کند، امید مردم را تبدیل به یأس کند، این حرکت دشمن است. راهبرد دشمن ایجاد یأس در دل مردم است، بنابراین باید راهبرد دولت و مجلس ایجاد امید در دل مردم باشد.
وی افزود: برای مواردی که مطرح شد، دولت برنامه کوتاه مدت و بلندمدت دارد که در بودجه سال 1402 و برنامه هفتم توسعه پیش بینی‌های لازم شده است. بدانید که وضعیت ارز، سکه و گرانی‌ها در کشور کاهشی خواهد شد و با توجه به منابع و ظرفیتی که در کشور وجود دارد، آینده کشور روشن است. آمار در کشور نشان دهنده رشد اقتصادی، رشد سرمایه گذاری، رشد تولید و رشد اشتغال است و دشمن نمی‌خواهد این رشد را ببیند، اما با همت مردم و مسئولان نظام این رشد محقق خواهد شد و زمینه هرگونه یأس و ناامیدی در جامعه از بین خواهد رفت.
رئیسی در پایان گفت: این بودجه به فعالان اقتصادی، بازار، سرمایه گذاران، کارآفرینان و... پیام امیدبخش می‌رساند تا فعالیت و سرمایه گذاری در کشور فعالتر شود و امید در کشور بیش از گذشته گسترش یابد. /
منبع: خبرگزاری خانه ملت

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/349332/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

قرارگاه نظارت میدانی بر طرح‌های اشتغال استانی وزارت کار آغاز به کار کرد

روشنفکران دیگر میانجی نیستند

قبض نجومی‌گاز، فقط برای 2درصد

سایه بیکاری بر غول‌های فناوری

تقلای «مودی» برای سانسور تاریخ

استاد دانشگاه چمران: تیم اقتصادی رئیسی بسیار ضعیف است

واکنش حماس به محکومیت عملیات قدس توسط امارات و ترکیه

مغرب هم سفارت خود را در بغداد بازگشایی کرد

مدودف: جنگ جهانی سوم، واقعاً «جهانی» است

انتقاد معاون وزیر صمت از مشکل ناترازی گاز

فروش 1812 قطعه ربع سکه بهار آزادی در بورس کالا

توزیع گوشت گرم وارداتی از فردا

واکنش چند نماینده مجلس به مصوبه جنجالی مولدسازی دارایی‌های دولت / قالیباف به نمایندگان، نگفته بود

فرایند شفافیت در سال آینده نیز ادامه می‌یابد

بایدهای دستگاه دیپلماسی برای مقابله با پروژه ایران هراسی از نظر یک نماینده

کشف یونیت‌های میلیاردی قاچاق در اصفهان

ضرورت برخورد جدی ایران درباره هیرمند

ابهام در مصوبه «مولدسازی»

عملکرد ضعیف ایران درباره حق‌آبه هیرمند

ارسال پیام محدودیت به جامعه از سوی مجلس

تحلیلگر مسائل عراق: در روابط دوستانه تهران و بغداد تغییری رخ نداده است

گلایه تحلیلگر اصولگرا: مسئولان درکی نسبت به جامعه ندارند

رسانه انگلیسی: روسیه در تدارک حمله جدید به اوکراین است

حمله به خانه پلوسی؛ وحشت در خانه دشمن ترامپ

اولین تصاویر از بیمارستان «نووایدار» روسیه بعد از حمله موشکی اوکراین

پافشاری «ماکرون» در ادامه گفت‌‌وگو با «پوتین»

مسکو، سفیر لتونی را اخراج کرد

تسنیم: عرضه بورسی دنا، شاهین و 207 متوقف شد

آفریقا از فرصت‌های مهم اقتصادی فرهنگی امروز جهان اسلام است

صدور 40 مجوز سرمایه‌گذاری بی‌نام در گلستان

خروج دارایی‌های دولت از رکود و انجماد

ولخرجی‌های انتخاباتی در ترکیه

پارس جنوبی در مخمصه؟

اظهارات وکلای جوان سیاهپوست که به دست پلیس آمریکا به قتل رسید

رسانه انگلیسی: روسیه در تدارک حمله جدید در اوکراین است

نیویورک‌تایمز: ارسال تانک به تنهایی دردی از اوکراین دوا نمی‌کند

طالبان ثبت‌نام دختران در آزمون کنکور 1402 را ممنوع اعلام کرد

سکه پایین آمد/ ثبات نرخ دلار آزاد

برگزاری جشنواره هفتگی"کیش من"

سفر معاون خزانه‌داری آمریکا به خاورمیانه برای هشدار در مورد دور زدن تحریم‌های ایران و روسیه

عامل مهم مسافرت هموطنان به خارج از کشور! / ضعف بزرگ شهر تبریز

مجلس؛ شیری که «بی‌دندان» شد / «شوراها»ی گوناگون، جای نمایندگان، «قانونگذاری» می‌کنند

بهادری جهرمی:رشد اقتصادی کشور از حدود صفر، به بالای سه درصد رسیده است

مجلس؛ شیری که «بی‌دندان» شد / «شوراها» و «هیات‌ها» گوناگون، جای نمایندگان، «قانونگذاری» می‌کنند

مجلس؛ شیری که «بی‌دندان» شد / «شوراها» و «هیات‌ها»ی گوناگون، جای نمایندگان، «قانونگذاری» می‌کنند

ناسپاس‎‌ها و دشمنان از اوضاع اقتصادی قبل انقلاب تعریف می‌کنند

از آسیب‌ شناسی مدیریت فرهنگی تا پاسخ به یک تحریف اقتصادی

مجلس؛ شیری که «بی‌دندان» شده / «شوراها» و «هیات‌ها»ی گوناگون، جای نمایندگان، «قانونگذاری» می‌کنند

حضور فعال بیمه ایران در دومین نمایشگاه و همایش معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری حوزه انرژی در قشم

سازمان امور مالیاتی نحوه تعیین تخصیص کد اقتصادی به فعالان اقتصادی را اعلام کرد