ایرانیان جهان

آخرين مطالب

روایت دست‌اول از اجلاس اکو اخبار ایران

روایت دست‌اول از اجلاس اکو
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - رکود حاکم بر سازمان همکاری اقتصادی (اکو) را می‌توان از سرمای منفی 11 درجه شهر تاشکند پایتخت ازبکستان به خوبی لمس کرد. سازمانی که طبق اساسنامه موسسان آن یعنی ایران، ترکیه و پاکستان در سال 1341 شمسی قرار بود برای بهبود شرایط توسعه اقتصادی پایدار کشورهای عضو و حذف تدریجی موانع تجاری در این منطقه تلاش کند و ظرفیت‌های انسانی، اقتصادی و ژئوپلیتیک را برای ارتقای تجارت و خطوط ارتباطی مورد استفاده قرار دهد.
بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان
به گزارش دنیای اقتصاد، حتی پیوستن جمهوری‌های آسیای مرکزی جدا شده از شوروی نیز به‌رغم گسترانیدن بعد جمعیتی و جغرافیایی این سازمان، در عمل نتوانست به بهبود اوضاع کمک قابل‌توجهی کند.
با این حال برگزاری بیست و ششمین اجلاس سالانه وزرای خارجه 10 عضو سازمان اکو به میزبانی ازبکستان، در هتل هیلتون، روح تازه‌ای در کالبد اکو دمید و امیدها برای خیزش دوباره این بلوک منطقه‌ای را همچنان زنده نگاه داشت، آنجا که وزرای خارجه 9 کشور عضو منهای افغانستان که به دلیل مسائل این روزهایش از شرکت در اجلاس انصراف داد، از توجه مجدد به اهداف و اساسنامه‌های شکل‌گیری این پیمان و ضرورت تحرک بیشتر آن سخن گفتند.
وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز که از عصر دوشنبه سفر سه روزه خود به ازبکستان را آغاز کرده است، از بازتعریف نقش اکو در فضای جدید نظام بین‌الملل در حال‌گذار گفت و ملزومات توجه جدی‌تر به استراتژی خطوط ترانزیت، توسعه تجارت و انرژی را با همتایان تاجیک، قرقیز، قزاق، تاجیک، ازبک، ترکیه‌ای، آذری و پاکستانی خود در میان گذاشت.
حسین امیرعبداللهیان ظهر روز سه‌شنبه 24 ژانویه در سخنرانی خود در این نشست منطقه‌ای گفت: سه دهه از تلاش 10 کشور برای همگرایی منطقه‌ای در این پهنه تاریخی و تمدنی گذشته و بسترهای ارزشمندی برای همکاری منطقه‌ای شکل گرفته است، هرچند کماکان فاصله قابل‌توجهی میان دستاوردها و ظرفیت‌‌‌های واقعی منطقه اکو به چشم می‌خورد. وی با بیان اینکه تحولات سال‌های اخیر در جهان و تاثیرات آن بر منطقه ما ضرورت همگرایی و همسویی بین کشورهای منطقه را دوچندان کرده است، تاکید کرد: اکو به عنوان یک منطقه، خود یک مسیر ترانزیتی برای اتصال مناطق پیرامونی شامل شرق و جنوب آسیا، اروپای شمالی و شرقی، و جنوب خلیج فارس است. رئیس دستگاه دیپلماسی ایران با بیان اینکه بحران امنیت انرژی جاری در جهان و منطقه به وضوح آسیب‌پذیری کشورهای مصرف‌کننده انرژی نسبت به شوک‌های غیرمنتظره را عیان ساخت، تصریح کرد: منطقه اکو می‌تواند به الگویی از مشارکت بین کشورهای تولیدکننده و کشورهای مصرف‌کننده انرژی تبدیل شود.
حسین امیرعبداللهیان از فرصت اجلاس اکو گریزی هم به مساله این روزهای تهران و پایتخت‌های اروپایی زد و صدور قطعنامه روز دوشنبه پارلمان اروپا و اعمال دور جدید تحریم‌های حقوق بشری علیه مقامات و نهادهای ایرانی را محکوم و هشدار داد و توصیه کرد که تبعات منفی چنین رفتارهای احساسی برای اروپا هزینه‌زاست و بنابراین مسیر درست، تمرکز بر دیپلماسی، تعامل سازنده و عقلانیت است. با توجه به این سه عنصر مجددا در دیدارهای دوجانبه وزرای خارجه عضو در حاشیه اجلاس و همچنین در دیدار مقامات ایران و ازبکستان مورد تاکید قرار گرفت.
وزیر خارجه ایران در دیدار شوکت میرضیایف بالاترین مقام اجرایی این کشور، توسعه روابط دوجانبه را مورد تاکید قرار داد.
روابطی که از سال 2016 و با تغییر ساختار قدرت در ازبکستان پس از مرگ اسلام کریموف که برای نزدیک به سه دهه پس از استقلال حاکم بلامنازع این کشور بود و اقتدارگرایی امیر تیمور گورکانی را به یدک می‌کشید، دچار تغییرات چشمگیری شده است.
اصلاحات اقتصادی میرضیایف که به باور کارشناسان یک ازبکستان جدید را به عرصه آورده و نمودهای خود را به خوبی در سیاست خارجی بازتعریف شده مبتنی بر عناصر انعطاف و عملگرایی بازتاب داده است، منجر به بهبود روابط ازبکستان با کشورهای همسایه و همچنین بازیگران منطقه‌ای از جمله ایران شده است.
از 27 شهریور ماه سال‌جاری و با سفر رئیس‌جمهور ایران به ازبکستان برای شرکت در اجلاس سران شانگهای که با امضای 17 سند همکاری بین تهران و تاشکند همراه بود، طرفین بر هدف‌گذاری افزایش تجارت توافق کردند. سفر آتی رئیس‌جمهور ازبکستان به تهران می‌تواند عیار این سیاست اعلانی را مشخص سازد.
مهدی حیدری فرد رایزن اقتصادی ایران در تاشکند در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» با اشاره به تغییر جهت‌گیری سیاست در ازبکستان از امنیتی به توسعه‌گرایی، هدف‌گذاری ارتقای تجارت بین ایران و ازبکستان از رقم نزدیک به 500 میلیون دلار کنونی به 2میلیارد دلار را از برنامه‌های آتی بین دو کشور خواند و گفت: این مهم از طریق امضای موافقت‌نامه تعرفه ترجیحی بین تهران و تاشکند عملی خواهد شد و با توجه به افزایش دایره توسعه روابط ازبکستان در دوره جدید می‌توان نسبت به این رویداد خوش‌بین بود.
اما آنچه این اصلاحات اقتصادی را برای هر بیننده و رهگذری ملموس‌تر می‌کند، توسعه فضاهای شهری، خودروهای باکیفیت و قدرت خرید مردم این کشور است که محبوبیت اصلاحات اقتصادی را به دنبال داشته است. از زاویه این راهبرد است که در چند سال اخیر، مرزهای ازبکستان بازگشایی و مشکلات مرزی نیز حل و فصل شد و رژیم لغو روادید با 90 کشور و رژیم لغو روادید ترانزیتی با 48 کشور به امضا رسید. در این میان بهبود فضای کسب و کار، تحقق رشد اقتصادی، حذف مشکلات پولی و نقدینگی نیز بخش دیگری از اصلاحات اقتصادی رهبر جدید ازبکستان است که پروژه ناگزیر اصلاحات ساختاری را در دوره دوم ریاست جمهوری خود و در میانه صداهای مخالف و رقیب همچنان با قدرت در حال پیش بردن است.
با این حال توسعه روابط متوازن میان سه قدرت اصلی تاثیرگذار در ازبکستان یعنی آمریکا، روسیه و چین از یکسو و نفوذ بازیگران منطقه‌ای از جمله ترکیه که با استراتژی «جهان ترک»، نفوذ خود را در ازبکستان توسعه داده و به خوبی می‌توان آن را از سیاست‌های دهه‌های اخیر تا پیوستن به «سازمان کشورهای ترک» در سال‌های اخیر مشاهده کرد، عرصه سیاست ورزی این بازیگر آسیای مرکزی محصور در خشکی را همچنان با اما و اگرهایی مواجه کرده است.
چالش‌هایی که همزمان سازمان اکو نیز با آن رو به روست و تحرک در یک نظم و نظام بین‌المللی در حال‌گذار را سخت و نیازمند تدوین یک نقشه راه عملی و واقعی کرده است. همزمانی حضور سازمان قدرتمند شانگهای، دولت‌های عضو گروه بریکس، «سازمان کشورهای ترک»، برنامه همکاری اقتصادی منطقه‌ای آسیای مرکزی و... از جمله بلوک‌هایی است که کشورهای عضو آن همزمان در چند سازمان دیگر نیز حضور دارند. سازمان‌ها و اتحادیه‌هایی که نه تنها الزاما همپوشانی معناداری ندارند، بلکه عنصر رقابت را نیز بازتاب می‌دهند.
از این رو سازمان همکاری اقتصادی اکو در تلاش دوباره خود درصدد است تا این چالش‌ها را در فضای جدید و متاثر از ظهور فرصت‌های تازه به حداقل رسانده و بر ماموریت تاریخی خود تاکید مجددی کند. این سازمان که هم‌‌‌اکنون با 10عضو، حدود نیم میلیارد جمعیت و 8میلیون و 620هزار و 697 کیلومترمربع وسعت دارد و از ظرفیت‌های انرژی، معدنی و ترانزیتی قابل‌توجهی برخوردار است و به نحوی اروپا را به چین و شرق دور متصل می‌کند و روسیه و آسیای مرکزی را به خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند پیوند می‌دهد، می‌تواند پل همکاری‌های نوظهور باشد و از محدودیت‌های خود که اقتصادهای ناهمگون و غیرهمپوشان، مداخله بازیگران فرامنطقه‌ای و اختلافات مرزی و سیاسی است، عبور کند؛ اگر آفتاب دوباره بر این منطقه گرم‌تر بتابد.

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/350655/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ضرورت برخورد جدی ایران درباره هیرمند

ابهام در مصوبه «مولدسازی»

عملکرد ضعیف ایران درباره حق‌آبه هیرمند

ارسال پیام محدودیت به جامعه از سوی مجلس

تحلیلگر مسائل عراق: در روابط دوستانه تهران و بغداد تغییری رخ نداده است

گلایه تحلیلگر اصولگرا: مسئولان درکی نسبت به جامعه ندارند

رسانه انگلیسی: روسیه در تدارک حمله جدید به اوکراین است

حمله به خانه پلوسی؛ وحشت در خانه دشمن ترامپ

اولین تصاویر از بیمارستان «نووایدار» روسیه بعد از حمله موشکی اوکراین

پافشاری «ماکرون» در ادامه گفت‌‌وگو با «پوتین»

مسکو، سفیر لتونی را اخراج کرد

تسنیم: عرضه بورسی دنا، شاهین و 207 متوقف شد

آفریقا از فرصت‌های مهم اقتصادی فرهنگی امروز جهان اسلام است

صدور 40 مجوز سرمایه‌گذاری بی‌نام در گلستان

خروج دارایی‌های دولت از رکود و انجماد

ولخرجی‌های انتخاباتی در ترکیه

پارس جنوبی در مخمصه؟

اظهارات وکلای جوان سیاهپوست که به دست پلیس آمریکا به قتل رسید

رسانه انگلیسی: روسیه در تدارک حمله جدید در اوکراین است

نیویورک‌تایمز: ارسال تانک به تنهایی دردی از اوکراین دوا نمی‌کند

طالبان ثبت‌نام دختران در آزمون کنکور 1402 را ممنوع اعلام کرد

سکه پایین آمد/ ثبات نرخ دلار آزاد

برگزاری جشنواره هفتگی"کیش من"

سفر معاون خزانه‌داری آمریکا به خاورمیانه برای هشدار در مورد دور زدن تحریم‌های ایران و روسیه

عامل مهم مسافرت هموطنان به خارج از کشور! / ضعف بزرگ شهر تبریز

مجلس؛ شیری که «بی‌دندان» شد / «شوراها»ی گوناگون، جای نمایندگان، «قانونگذاری» می‌کنند

بهادری جهرمی:رشد اقتصادی کشور از حدود صفر، به بالای سه درصد رسیده است

مجلس؛ شیری که «بی‌دندان» شد / «شوراها» و «هیات‌ها» گوناگون، جای نمایندگان، «قانونگذاری» می‌کنند

مجلس؛ شیری که «بی‌دندان» شد / «شوراها» و «هیات‌ها»ی گوناگون، جای نمایندگان، «قانونگذاری» می‌کنند

ناسپاس‎‌ها و دشمنان از اوضاع اقتصادی قبل انقلاب تعریف می‌کنند

از آسیب‌ شناسی مدیریت فرهنگی تا پاسخ به یک تحریف اقتصادی

مجلس؛ شیری که «بی‌دندان» شده / «شوراها» و «هیات‌ها»ی گوناگون، جای نمایندگان، «قانونگذاری» می‌کنند

حضور فعال بیمه ایران در دومین نمایشگاه و همایش معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری حوزه انرژی در قشم

سازمان امور مالیاتی نحوه تعیین تخصیص کد اقتصادی به فعالان اقتصادی را اعلام کرد

«بی‌اطلاعی» نمایندگان مجلس از روند مصوبه جنجالی مولدسازی دارایی‌های دولت / قالیباف به نمایندگان، نگفته بود / از رسانه‌ها شنیدم / به خود لرزیدم

حذف قوانین و موانع مخل تولید دارو در دستور کار معاونت اقتصادی استانداری البرز

فرآیند شفافیت در سال آینده نیز ادامه می‌یابد

قفل مولدسازی دارایی‌های دولت شکسته می‌شود

فرآیند شفافیت در سال آینده هم ادامه می‌یابد

رویکرد ایجابی در مبحث آموزش فضای مجازی مدنظر قرار گیرد

2 تن انواع آبزیان دریایی ممنوعه در شرق مازندران کشف شد

آفریقا از فرصت های مهم اقتصادی فرهنگی امروز جهان اسلام است

از مصوبه سران قوا تا 990 ملکی که در مسیر مولدسازی قرار گرفت

ماجرای حمله خونبار نظامیان اسرائیلی به جنین

اسرائیل در شوک عملیات "قدس"؛ انتقام شهدای"جنین" گرفته شد

عربستان عملیات استشهادی در قدس اشغالی را محکوم کرد

دوئل غرب با روسیه در ساخت جنگنده‌ نسل ششم

پخش شیرینی و شادی مردم جنین در پی عملیات مقاومت فلسطینی در قدس اشغالی

اظهارات رئیس سازمان سرمایه گذاری خارجی درباره بدقولی انگلیسی‌ها برای سرمایه‌گذاری در ایران

طالبان ثبت‌نام دختران در کنکور را ممنوع اعلام کرد