ایرانیان جهان

آخرين مطالب

حمایت از تولید و تامین سرمایه در گردش نیازمند اجرای قوانین است اخبار ایران

حمایت از تولید و تامین سرمایه در گردش نیازمند اجرای قوانین است
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - در شرایط فعلی که کشور در یک جنگ تمام‌عیار اقتصادی و همه جانبه قرار دارد به گفته بسیاری از کارشناسان و مسئولان، پیروزی در این جنگ در گرو حمایت از واحد‌های تولیدی است؛ واحد‌هایی که در صف اول مبارزه با تحریم‌های اقتصادی قرار دارند.
در چنین شرایطی که تولید نیاز به حمایت جدی دارد برخی از بخش‌ها و دستگاه‌ها از مسئولیت صریح قانونی خود شانه خالی می‌کنند .
بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان
برای حمایت از تولید به گفته بسیاری از کارشناسان اقدامات زیادی باید انجام گیرد که پرداخت درست و اصولی تسهیلات به تولیدکنندگان واقعی یکی از راهکار‌ها است، اما بانک‌ها نیز برای پرداخت تسهیلات نیاز به منابع کافی دارند منابعی که وزیر اقتصاد در صحن علنی مجلس در آذر ماه از یکی از موارد مهم آن یاد کرد.
وزیر اقتصاد آقای احسان خاندوزی گفت: مساله فروش اموال مازاد بانک‌ها سه تاثیر مهم دارد؛ کنترل رشد نقدینگی در کشور، افزایش توان تسهیلات‌دهی بانک‌ها و رفع کسری‌ها و ناترازی‌های شبکه بانکی از جمله مزیت‌های اجرای این حکم است. 
او در ادامه اظهار کرد: به جهت کوتاهی از سال 1395 تا سال 1400 میزان عملکرد این حکم تنها 13 درصد بود، اما از زمان آغاز دولت سیزدهم این رقم به 18 درصد افزایش یافته است. با مجموعه اقداماتی که در سال 1401 رقم خواهد خورد، برگ زرینی بر فراز تمام سال‌های گذشته پیرامون عملکرد فروش اموال مازاد شبکه بانک‌ها رقم می‌خورد. 
علاوه بر این اظهارات، در موارد متعدد دیگری نیز نسبت به فروش اموال و املاک مازاد و عدم بنگاهداری بانک‌ها تاکید شده است. یکی از تولیدکنندگان کشور در خصوص اظهارات وزیر اقتصاد می‌گوید: امیدواریم آقای خاندوزی، واقعا پیگیر مشکل سرمایه در گردش واحدهای تولیدی باشند.
اما اهمیت تامین سرمایه در گردش واحد‌های تولیدی آنقدر مهم بود که در دل قانون بودجه با قانون و تبصره های مختلف بر آن تاکید بسیاری شده است.
واحد‌های تولیدی باید از پشتیبانی بیشتری از سوی نظام بانکی برخوردار باشند وزیر اقتصاد که همواره تاکید بر اهمیت تامین سرمایه در گردش واحد‌های تولیدی دارد به تازگی در جمع اصحاب رسانه گفته است: برای اعتباردهی به بخش‌های تولیدی، تکالیف بسیار روشنی وجود دارد و بانک‌ها باید این تکالیف را مراعات کنند. بخشی از این تکالیف در زمینه تسهیلات‌دهی توسط مجلس مصوب شده و بخشی نیز از سوی دولت و بانک مرکزی ابلاغ شده است به ویژه در سالی که واحد‌ها و بنگاه‌های اقتصادی نیاز به سرمایه در گردش بیشتری نسبت به سال گذشته دارند و واحد‌ها باید از پشتیبانی بیشتری از سوی نظام بانکی برخوردار باشند تا بتوانند همان تولیدات سال‌های گذشته خود را داشته باشند و به این منظور نیاز به نقدینگی و سرمایه در گردش بیشتری دارند.
او می‌گوید: در سال حمایت از تولید حتما تامین سرمایه در گردش واحد‌ها مورد توجه بوده و همین امروز هم اعداد عملکردی سیستم بانکی در تسهیلات‌دهی بیشتر از سال گذشته است و نه در مورد شرکت‌های تولیدی بلکه در مورد وام‌های خرد که نیاز خانوار‌ها است نیز این دستورالعمل وجود دارد.
در حالی که وزیر اقتصاد از افزایش تامین سرمایه در گردش از سوی سیستم بانکی خبر می‌دهد، اما تولیدکنندگان و فعالان اعتقاد دیگری دارند.
به گفته آقای وحید افتخاری یکی از فعالان اقتصادی کشور، بحث این است که باید تسهیلات بانک‌ها به صنایع را امسال به درستی بررسی کرد. به دلایل شرایط خاص نرخ برابری ارز، سرمایه در گردش هر شرکت عملا نسبت به سال گذشته چند برابر شده است و به همین دلیل الان سرمایه در گردش از اهمیت خاصی برخوردار است طی چندماه اخیر مشکل جدی در تامین سرمایه در گردش وجود داشته است.
انتظار غیرمعقول و غیرعلمی از سیستم بانکی نداریم همچنین ابوالقاسم بازرگان، دیگر فعال اقتصادی اظهار کرد: ما درحال حاضر طبق فرمایشات مقام معظم رهبری با یک جنگ تمام عیار اقتصادی رو به رو هستیم. 95 درصد اقتصاد کشور دست دولت است و در شرایط اقتصاد تورمی، دولت باید سیاست انقباضی را پیش بگیرد.
او بیان کرد: اقتصاد یک علم جامع است و یکی از آسیب‌های اقتصاد ما این است که به صورت جزیره‌ای به آن نگاه می‌کنیم. اگر بتوانیم اوراق مشارکت منتشر کنیم مشکلات تورمی ما حل می‌شود حتی اگر همچنان با تحریم‌های ظالمانه دست و پنجه نرم کنیم. از این موضوع قطعا تولیدکنندگان بخش خصوصی هم منتفع خواهند شد. اگر دریای طوفانی اقتصاد آرام شود اولین نفراتی که منتفع خواهند شد، تولیدکنندگان هستند. اگر وضعیت به گونه‌ای باشد که مردم قدرت خرید بهتری پیداکنند قطعا برای کالا‌های مختلف و متنوع تقاضا شکل می‌گیرد و قفسه‌های مغازه‌ها باید پر از کالا شود و این چنین تولیدکنندگان سود می‌کنند. 
بازرگان در پایان درباره اظهارات وزیر اقتصاد نیز گفت: با توجه به اینکه ما به صورت روزمره با تولید و مشکلات پیش روی آن مواجه هستیم، انتظار غیرمعقول و غیرعلمی از سیستم بانکی نداریم و تنها تقاضای ما اعطای تسهیلات سرمایه در گردش به پیشران هاست تا به سیاست‌های انقباضی دولت نیز لطمه‌ای وارد نکند.
اما قانون برای تامین سرمایه در گردش مواردی را در نظر گرفته است بر اساس بند الف تبصره 18 قانون بودجه سال 1400 و 1401، به منظور رشد و پیشرفت استان‌های کشور از طریق ارتقای بهره‌وری و توسعه سرمایه‌گذاری‌ها، تکمیل واحد‌های نیمه‌تمام و ظرفیت‌های خالی بنگاه‌های تولیدی بر پایه آمایش سرزمین و همچنین حمایت از طرح های دانش‌بنیان و پیشران و بسط و عدالت سرزمینی، منابعی جهت ایجاد و افزایش تولید، اشتغال و کارآفرینی و ارتقای رشد اقتصادی اختصاص می‌یابد.
به عبارتی بر اساس این تبصره، پس از بررسی و تایید طرح‌های ارائه شده از سوی سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان، بانک‌های دولتی موظف هستند تا تسهیلات و وام‌هایی را با نرخ پایین به آن‌ها اختصاص دهند. هدف از این تبصره، حمایت از تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران است تا آن‌ها بتوانند نیرو‌های کار بیشتری را تحت پوشش خود قرار دهند و از این طریق، وضعیت اشتغال و تولید در کشور رونق یابد.
کدام بخش ها در اجرای درست تبصره 18 کوتاهی کردند؟ آقای احسان ارکانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی نیز در خصوص سرمایه در گردش و اجرای تبصره 18 گفت: تبصره 18 قانون بودجه از سوی مجلس شورای اسلامی تصویب شد، اما متاسفانه سازمان برنامه و بودجه و وزارت امور اقتصادی و دارایی کوتاهی‌هایی در این حوزه داشتند. درحال حاضر یک ریال تسهیلات هم به هیچ شخص یا دستگاهی داده نشده است.
او افزود: ما زمانی که شعار رونق تولید را سر می‌دهیم یعنی لازمه آن اشتغال آفرینی و افزایش تولید است و آن هم به تبصره 18 منوط شده است. وقتی عملکرد دولت در این زمینه عدد صفر است نهایتا نتیجه آن در اشتغال، تولید و ارزش افزوده هم صفر است؛ لذا ما وزیر امور اقتصادی و دارایی را به مجلس احضار کردیم.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی بیان کرد: وزیر امور اقتصادی و دارایی قول دادند که هرچه سریع تر اقدامات را انجام دهند. البته دولت مقداری در ابلاغ تبصره 18 تاخیر داشت که تازه الان درحال ارسال آن به دستگاه‌های مختلف است.
ارکانی در پاسخ به این سوال که آیا مجلس شورای اسلامی بازه زمانی را برای دولت مشخص نکرده که به این تبصره عمل کند، گفت: اگر اقدامی صورت نگیرد، مجلس ناگزیر است که واکنشی خاصی به این موضوع نشان دهد. درحال حاضر سازمان برنامه و بودجه مورد بازخواست مجلس شورای اسلامی است که باید تدبیری اندیشید که چگونه اقدامی صورت پذیرد.
درگیری منابع مانع از اجرای تبصره 18 شد! در خصوص چرایی عدم اجرای تبصره 18 آقای احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان گفت: تبصره 18 دو مقدمه لازم داشت یک تعیین تکلیف پروژه‌های استان ها، دستگاه‌های اجرایی و وزارتخانه‌ها که در آیین نامه ابلاغی انجام شد. دیگری تزریق منابع به پروژه‌هایی که در کمیته‌های استانی تصویب شده و دستگاه‌های اجرایی نیز آن را قبول دارند که اهرم شود و چند برابر در پروژه‌ها بنشیند.
به گفته وزیر اقتصاد، با توجه به آن که منابع تبصره 18 از دل منابع درآمدی تبصره 14 هدفمندی نشات می‌گیرد، افزایش یارانه‌ها به 315 میلیارد تومان این منابع را درگیر خود کرده و سازمان برنامه و بودجه تا به امروز منابعی برای تبصره 18 نداشته است بنابر این متاسفانه این تبصره بر روی زمین مانده است.
او می‌گوید: امیدوار هستیم با اجازه‌هایی که در رابطه با افزایش سهم دولت از منابع درآمدی نفت ناشی از کاهش سهم صندوق توسعه ملی گرفته شده است منابع به بخش عمرانی و به بخش تبصره 18 وارد شود.
حمایت از تولید و سرمایه در گردش واحد های تولیدی که همواره مورد تاکید مقام های مسئول کشور بوده است اکنون بیش از همیشه نیازمند اجرای درست و عملی قوانین است چرا که برای حمایت از تولید تنها تصویب و ابلاغ قوانین کافی نخواهد بود و برای حمایت واقعی باید قاطعانه و عملی گام برداشت.
باشگاه خبرنگاران جوان اقتصادی اقتصاد و انرژی

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/350666/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ضرورت برخورد جدی ایران درباره هیرمند

ابهام در مصوبه «مولدسازی»

عملکرد ضعیف ایران درباره حق‌آبه هیرمند

ارسال پیام محدودیت به جامعه از سوی مجلس

تحلیلگر مسائل عراق: در روابط دوستانه تهران و بغداد تغییری رخ نداده است

گلایه تحلیلگر اصولگرا: مسئولان درکی نسبت به جامعه ندارند

رسانه انگلیسی: روسیه در تدارک حمله جدید به اوکراین است

حمله به خانه پلوسی؛ وحشت در خانه دشمن ترامپ

اولین تصاویر از بیمارستان «نووایدار» روسیه بعد از حمله موشکی اوکراین

پافشاری «ماکرون» در ادامه گفت‌‌وگو با «پوتین»

مسکو، سفیر لتونی را اخراج کرد

تسنیم: عرضه بورسی دنا، شاهین و 207 متوقف شد

آفریقا از فرصت‌های مهم اقتصادی فرهنگی امروز جهان اسلام است

صدور 40 مجوز سرمایه‌گذاری بی‌نام در گلستان

خروج دارایی‌های دولت از رکود و انجماد

ولخرجی‌های انتخاباتی در ترکیه

پارس جنوبی در مخمصه؟

اظهارات وکلای جوان سیاهپوست که به دست پلیس آمریکا به قتل رسید

رسانه انگلیسی: روسیه در تدارک حمله جدید در اوکراین است

نیویورک‌تایمز: ارسال تانک به تنهایی دردی از اوکراین دوا نمی‌کند

طالبان ثبت‌نام دختران در آزمون کنکور 1402 را ممنوع اعلام کرد

سکه پایین آمد/ ثبات نرخ دلار آزاد

برگزاری جشنواره هفتگی"کیش من"

سفر معاون خزانه‌داری آمریکا به خاورمیانه برای هشدار در مورد دور زدن تحریم‌های ایران و روسیه

عامل مهم مسافرت هموطنان به خارج از کشور! / ضعف بزرگ شهر تبریز

مجلس؛ شیری که «بی‌دندان» شد / «شوراها»ی گوناگون، جای نمایندگان، «قانونگذاری» می‌کنند

بهادری جهرمی:رشد اقتصادی کشور از حدود صفر، به بالای سه درصد رسیده است

مجلس؛ شیری که «بی‌دندان» شد / «شوراها» و «هیات‌ها» گوناگون، جای نمایندگان، «قانونگذاری» می‌کنند

مجلس؛ شیری که «بی‌دندان» شد / «شوراها» و «هیات‌ها»ی گوناگون، جای نمایندگان، «قانونگذاری» می‌کنند

ناسپاس‎‌ها و دشمنان از اوضاع اقتصادی قبل انقلاب تعریف می‌کنند

از آسیب‌ شناسی مدیریت فرهنگی تا پاسخ به یک تحریف اقتصادی

مجلس؛ شیری که «بی‌دندان» شده / «شوراها» و «هیات‌ها»ی گوناگون، جای نمایندگان، «قانونگذاری» می‌کنند

حضور فعال بیمه ایران در دومین نمایشگاه و همایش معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری حوزه انرژی در قشم

سازمان امور مالیاتی نحوه تعیین تخصیص کد اقتصادی به فعالان اقتصادی را اعلام کرد

«بی‌اطلاعی» نمایندگان مجلس از روند مصوبه جنجالی مولدسازی دارایی‌های دولت / قالیباف به نمایندگان، نگفته بود / از رسانه‌ها شنیدم / به خود لرزیدم

حذف قوانین و موانع مخل تولید دارو در دستور کار معاونت اقتصادی استانداری البرز

فرآیند شفافیت در سال آینده نیز ادامه می‌یابد

قفل مولدسازی دارایی‌های دولت شکسته می‌شود

فرآیند شفافیت در سال آینده هم ادامه می‌یابد

رویکرد ایجابی در مبحث آموزش فضای مجازی مدنظر قرار گیرد

2 تن انواع آبزیان دریایی ممنوعه در شرق مازندران کشف شد

آفریقا از فرصت های مهم اقتصادی فرهنگی امروز جهان اسلام است

از مصوبه سران قوا تا 990 ملکی که در مسیر مولدسازی قرار گرفت

ماجرای حمله خونبار نظامیان اسرائیلی به جنین

اسرائیل در شوک عملیات "قدس"؛ انتقام شهدای"جنین" گرفته شد

عربستان عملیات استشهادی در قدس اشغالی را محکوم کرد

دوئل غرب با روسیه در ساخت جنگنده‌ نسل ششم

پخش شیرینی و شادی مردم جنین در پی عملیات مقاومت فلسطینی در قدس اشغالی

اظهارات رئیس سازمان سرمایه گذاری خارجی درباره بدقولی انگلیسی‌ها برای سرمایه‌گذاری در ایران

طالبان ثبت‌نام دختران در کنکور را ممنوع اعلام کرد