ایرانیان جهان

آخرين مطالب

افزایش تنش و کشمکش در کابینه اسراییل خواندنی ها

افزایش تنش و کشمکش در کابینه اسراییل
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - اعتماد / اختلافات میان نفتالی‌بنت و بنی‌گانتز دولت ائتلافی رژیم اسراییل را با خطر فروپاشی مواجه کرده است
طی روزهای اخیر برخی نشانه‌های تحلیلگران به این نتیجه رسیده که اختلافات در درون ائتلاف کابینه رژیم اسراییل بسیار شکننده است. اخیرا در جریان سخنرانی نفتالی‌بنت، نخست‌وزیر رژیم اسراییل در مراسم افتتاج دوره زمستانه کنست، رفتار و زبان بدن بنی گانتز، وزیر دفاع اسراییل نشان از تیرگی روابط درون کابینه‌ای داشت. 
به گزارش «المانیتور»، بنت در سخنرانی خود فاش کرد که موساد برای جمع‌آوری اطلاعات درباره ران آراد دریانورد اسراییلی که 35 سال پیش در لبنان ناپدید شد، در چندین کشور خارجی فعال بوده است. حتی از پشت ماسک نیز می‌شد دریافت که بنی‌گانتز، وزیر دفاع کابینه بنت، نگاه کینه‌توزانه‌ای به بنت دوخته است. گانتز در کنار یائر لاپدی، وزیر خارجه کابینه و گیدئون سار وزیر دادگستری نشسته بود و هر دوی آنها چهره‌ای آرام و دوستانه داشتند. در واقع در نگاهی به آن جمع که در یک ردیف صندلی نشسته بودند، تفاوت رفتار بنی‌گانتز کاملا مشخص بود. اما در این مورد به خصوص آن چهره کینه‌توزانه گانتز حکایت از اتفاقات و تنش‌هایی بود که بنی‌گانتز و بنت درست قبل از برگزاری مراسم واقع شده بود. تنش‌هایی که نشان از تنش‌های روزمره میان این دو دارد. این نخستین‌بار بود که بنت به وزیر دفاع اطلاع داده که قصد دارد درباره عملیاتی که گانتز ابتدا آنها را تایید کرده بود، در یک جمع به صورت علنی صحبت کند. این در حالی است که بنت قبلا لاپید را از این قصد خود مطلع کرده بود و به لاپید گفته بود که قصد دارد در کنست در این باره سخن بگوید. 
از نظر گانتز این اقدام بنت اشتباه بود اما در آن لحظه برای متوقف‌کردن بنت، هیچ کاری از دستش برنمی‌آمد. برای گانتز کاملا واضح بود که ملاحظات بنت در علنی کردن این عملیات صرفا ملاحظات سیاسی بوده و او این اقدام را با هدف افزایش میزان محبوبیتش در نظرسنجی‌ها صورت داده است. اما آنچه گانتز را عصبانی‌تر می‌کرد این بود که این عملیات آن‌طورکه بنت تشریحش کرد هرگز نتیجه ملموسی در پی نداشته و در طول سال‌ها نتوانسته حتی سرنخی درباره سرنوشت رازآلود آرود راد به دست دهد. به نظر می‌رسد که بنت دریافت که احتمالا گانتز تلاش خواهد کرد او را از بیان علنی داستان این عملیات منع کند. ظاهرا به همین دلیل بود که بنت تصمیم گرفت که گانتز را کنار بگذارد. 
به محض اینکه بنت سخنرانی خود را به پایان رساند، رسانه‌ها پرسیدند که اساسا چه لزومی داشت درباره عملیاتی که هیچ نتیجه مثبتی به همراه نداشته صحبت کند. روز بعد از آن، برخی رسانه‌های خارجی نوشتند که موساد یک ژنرال ایرانی را در چارچوب بخشی از تلاش‌هایش برای یافتن اطلاعات درباره آراد ربود. پس از انتشار این اطلاعات، انتقادات از سوی مقامات عالیرتبه بالا گرفت. براساس آنچه رسانه‌های خارجی نوشتند، این ژنرال ایرانی ربوده‌شده به یکی از کشورهای آفریقایی منتقل شد و در آنجا بازجویی شده و سپس آزاد شد. 
بلافاصله بعد از انتشار این اطلاعات، یک منبع در وزارت دفاع اسراییل اعلام کرد که این عملیات شکست خورده است. براساس گزارشی که روزنامه اسراییلی هاآرتص منتشر کرده، این منبع می‌گوید که این عملیات نتایج مورد نظر را به همراه نداشت و اطلاعاتی که تل‌آویو امیدوار بود به دست آورد را فراهم نکرد. کانال خبری 12 اسراییل نیز گزارش کرد که دیوید بارنه‌ِئا از این عملیات به عنوان عملیاتی شکست‌خورده یاد کرده است. ظاهرا او به افرادش در موساد گفته که این عملیات جسورانه و پیچیده بود اما موفقیتی به همراه نداشته و شکست خورده است. اما یک منبع ناشناس در دفتر نخست‌وزیری اسراییل در واکنش به این انتقادات اعلام کرد که این عملیات موفق بوده اما به پیشرفت و دستاورد قابل‌توجهی نرسیده است. این منبع گفته تصمیم بنت برای علنی کردن این عملیات کاملا در هماهنگی با سازمان موساد اتخاذ شده است. او گفت: «رییس موساد پیامی خطاب به اعضای این سازمان ارسال کرده و در آن تاکید کرده این عملیات موفق و با اهمیت بوده است.»
فارغ از اینکه این عملیات مهم بوده یا نه به نظر می‌رسد که بنت نتوانسته اعتباری از آن کسب کند. علاوه بر این این اقدام بنت در افشای این عملیات موجب شد راه برای تنش‌های بیشتر میان او و بنی‌‌گانتز باز شود. نزدیکان نفتالی‌بنت، نخست‌وزیر اسراییل کاملا متقاعد شده‌اند که بنی‌گانتز وزیر دفاع، پشت همه اظهارات منتسب به مقامات دفاعی است که علیه بنت بیان می‌شوند و سعی می‌کنند چهره بدی از او تصویر کنند. با توجه به این اتفاقات دیگر نمی‌توان رابطه پرتنش و مبهم میان گانتز و بنت را پنهان کرد. اما سوال اساسی این است که این رابطه پرتنش چه تاثیری بر ائتلاف شکننده این دو در کابینه اسراییل می‌گذارد. 
ممکن است گانتز ستون اصلی این ائتلاف باشد اما بسیاری همچنان او را مشکل‌ساز می‌دانند. از زمان تشکیل کابینه جدید رژیم اسراییل، گانتز هیچ تلاشی برای پنهان کردن نارضایتی خود صورت نداده است. او می‌داند که اگر پیشنهاد بنیامین نتانیاهو را می‌پذیرفت حالا نخست‌وزیر بود. در واقع گانتز و حزب آبی و سفید او هنوز هم پیشنهاداتی از طرف حزب لیکود دریافت می‌کنند و از آنها خواسته می‌شود که کابینه فعلی را به انحلال بکشانند. اگر گانتز دست به چنین کاری بزند احتمالا بلافاصله نخست‌وزیر خواهد شد. اگرچه گانتز این پیشنهادات را رد کرده است اما از زمان شکل گرفتن ائتلاف با بنت طوری رفتار می‌کند که انگار از شنیدن این پیشنهادات لذت می‌برد. اگرچه گانت نشان داده که هنوز قصدی برای انحلال کابینه ندارد اما اینکه او این شمشیر داموکلس را همچنان بالای سر کابینه بنت نگه می‌دارد، به خودی خود ایجاد تنش و دلهره می‌کند. یک نخست‌وزیر نباید آن‌قدر از وزیر دفاعش بترسد که تصمیم بگیرد اطلاعات مهم را از او مخفی کند. این روند اگر ادامه می‌یابد می‌تواند به بحرانی عظیم ختم شود. 
در ماه آگوست فاش شد که مشاور دیپلماتیک بنت به نام شیمریت معیر، بدون اطلاع بنی‌گانتز وزیر دفاع، با یکی از فرماندهان ارشد ارتش اسراییل دیدار کرده است. اخیرا فاش شده که حتی پس از اینکه گانتز خشم خود را از این اقدام نشان داد، دیدار میان دو طرف ادامه یافت و این دیدار با تایید آویو کوخاوی، رییس ستاد مشترک ارتش اسراییل انجام شد. گانتز از اینکه کوخاوی به بنت اجازه داده به او از پشت خنجر بزند و ارتباط مستقیم میان دفتر نخست‌وزیری و فرماندهان نظامی را تسهیل کرده، بسیار ناراحت شد. این رخدادها نشان می‌دهد که تنش‌ها میان نخست‌وزیر اسراییل و وزیر دفاعش وخیم‌تر شده و ممکن است کار به جاهای باریک کشیده شود. یکی از مقامات ارشد اسراییل که به گانتز نزدیک است به المانیتور گفته است از نظر او بنت به خاطر هدایت انتقادات رسانه‌ای به سمت گانتز مقصر است. بنت دست به این کار زده است تا فهرست طولانی شکست‌های خودش مورد توجه رسانه‌ها قرار نگیرد و یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات بنت فاش کردن عملیات موساد بوده است. این مقام اسراییلی به المانیتور گفته دلیل اقدام بنت علیه گانتز این است که او اخیرا در نظرسنجی‌ها محبوبیت خوبی به دست آورده و در حال حاضر محبوب‌ترین وزیر کابینه محسوب می‌شود به همین دلیل است که بنت و دیگر رهبران ائتلاف به گانتز حمله می‌کنند. آنها سعی می‌کنند گانتز را تضعیف کنند. او را متهم می‌کنند که قصد دارد دولت را سرنگون کند و در عوض با نتانیاهو ائتلاف کند. اما این اتهامات نادرست است. گانتز تصمیم خودش را گرفته و وارد اتئلاف شده اما اجازه نخواهد داد کسی در ائتلاف او را تضعیف کند. 
ترجمه آرمین منتظری

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/279444/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ممنوعیت تردد مسافری در مرز چذابه همچنان به قوت خود باقی است

تجارت فردا: دورنمای اقتصاد امیدوارکننده است

مبارزه قاطع با نجومی‌بگیران معطل انتشار دریافتی همه مدیران

پوتین: در زمینه رابطه با آمریکا در مسیر درستی قرار داریم

تعلیق آزمایش یک موشک فراصوت آمریکا به‌خاطر نقایص فنی

بی اعتنایی به کنگره برای دستیار ترامپ گران تمام شد

بازگشت ملکه انگلیس به قلعه ویندزور

تهدید باند آدم ربایان در هائیتی به کشتن گروگان هایش

باربادوس ملکه انگلیس را کنار زد

2 کشته و زخمی بر اثر تیراندازی بازیگر مشهور هالیوود

حمایت بایدن از تایوان با چاشنی خودشیفتگی!

چراغ سبز پوتین به طالبان

لوازم خانگی قاچاق گران شد

فروش ابزارهای هک به چین و روسیه ممنوع شد

صعود نفت تا کجا ادامه خواهد یافت؟

با عجیب‌ترین کوسه‌های جهان آشنا شوید؛ از کوسه‌ بدون پوست تا غول تک چشم

سریع‌ترین حیوانات جهان کدامند؟

پیش بینی افزایش پنج میلیارد دلاری صادرات

سرانه مصرف بنزین ایران، 3 برابر پرجمعیت‌ترین کشور جهان

شمالگان می‌تواند به تله اکولوژیکی برای حیوانات مهاجر تبدیل شود

پزشکیان: باید FATF داخلی درست شود

روز شانس خانه‌اولی‌ها؟

مخبر: کمبود واکسن کرونا در کشور وجود ندارد

حمله تروریستی به اتوبوس نظامیان در دمشق

یا آزادی یا شهادت؛ اعتصاب غذای اسیر فلسطینی از 90 روز فراتر رفت

پاره کردن تابلوهای چندین‌ آموزشگاه‌ به‌خاطر داشتن تصویر زن توسط طالبان

فروش جنگ افزارهای انگلیسی به عربستان زیر تیغ انتقادها

متهم پرونده قتل قانون‌گذار انگلیسی به عضویت در داعش اعتراف کرد

جزئیات تازه سنت‌کام از حمله به پایگاه آمریکایی «التنف»

پنتاگون: موشک‌های جدید یمنی‌ها توان گریز از تجهیزات دفاعی آمریکایی را دارند

ادامه اعتراضات عراقی‌ها به نتایج انتخابات پارلمانی

انعقاد قرارداد موشکی بین انگلیس و اوکراین

شروط جدید عربستان برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی

سمیر جعجع بابت حوادث بیروت احضار شد

شبکه اجتماعی ترامپ نیامده هک شد!

پوتین: ما حزب‌الله را یک جریان سیاسی مهم در لبنان می‌دانیم

کارگران هفت‌تپه تحت‌ پوشش بیمه تکمیلی قرار می‌گیرند

تورم 666 درصدی خودرو از 96 تا 1400

ثبت‌نام بیش از 77 هزار متقاضی مسکن در طرح جهش تولید مسکن از دیروز

ریز و درشت ماجرای پلمب بورس

تحریم‌های جدید آمریکا؛ رمزارزداران ایرانی نگران باشند؟

فروش لوازم خانگی قاچاق در بازار و فضای مجازی مثل آبِ خوردن!

آیا ممکن است جهان ما در آزمایشگاه درست شده باشد؟

برخی افراد ممکن است ازنظر ژنتیکی دربرابر کووید 19 مقاوم باشند

راز بهتر دویدن؟ حواستان را پرت کنید!

اجرای طرح‌ واکسیناسیون با همکاری ستاد مدیریت بحران منطقه

جلسه شهردار تهران با روسای پلیس‌ تخصصی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ

آیین بهره برداری از طرح های خدمات شهری منطقه 21

ریزش سنگ در محورهای مواصلاتی مازندران/ احتمال ریزش مجدد

امیری‌فر: احمدی‌نژاد عطش دیده‌شدن دارد